Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

1071 Malazgirt Bulvarı Açıldı

ODTÜ Yolu olarak da bilinen tartışmalı 1071 Malazgirt Bulvarı açıldı. Açılış törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yolun inşası sırasında “ağaç kesiliyor” denilerek eylem yapıldığını, fakat çok sayıda ağaç dikilip, yeşillendirme yapılacağını söylediklerini ifade etti.

yapi.com.tr
1071 Malazgirt Bulvarı Açıldı

Hürriyet Gazetesi'nden Oğuz Demir'in haberine göre, ODTÜ Yolu olarak bilinen ve inşaatına başlandığında ağaçların kesildiği iddiasıyla eylemlerin de yapıldığı 1071 Malazgirt Bulvarı açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ev sahipliğini yaptığı Konya Yolu Fen Lisesi Kavşağı’ndaki açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve birçok bakan katıldı. Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan, yol inşaatı süresince meydana gelen eylemlere rağmen bulvarı tamamladığı için Gökçek’e teşekkür etti. Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:

Engelleri aşarak inşaa edildi

“Ankara trafiğine nefes aldıracak bu yolu inşa ettiği için Melih Bey’i ayrıca kutluyorum. Ülkemizde eser üretmek, hizmet yapmak için sadece proje geliştirmek, sadece kaynak temin etmek yetmiyor. Bir de tüm stratejilerini, tüm siyasetlerini, tüm hayatlarını, esersizlik üzerine, yapılana mani olmak üzerine kurmuş olanların engellemelerini aşmak gerekiyor.

Çayyolu metrosu 10 martta

1071 Malazgirt Bulvarı da işte bu şekilde engelleri aşarak inşa edilmiş bir projedir. 1071 Malazgirt Bulvarı’na ne kadar ağaç dikildi biliyor musunuz? Yolun refüjlerine ve çevresine 105 bin çalı, 177 bin çiçek, 75 bin metre kare çimen, bin 22 adet 15-25 yaş arası ıhlamur ağacı, 3 bin 105 de büyük boylu sedir, karaçam, göknar, mavi ladin türü ağaç dikildi. 1071 Bulvarı’nın hayırlı olmasını diliyorum. Çayyolu metrosu 10 Mart’ta hazır. 10 Mart’ta Çayyolu metrosunu açıyoruz.”

Ankara trafiğine can katacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise bulvarın Ankara trafiğine can katacağını belirterek yol ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Malazgirt Bulvarı, Eskişehir Yolu ile Anadolu Bulvarı’nı Konya Yolu’na bağlıyor. Bir kısmı ODTÜ arazisinden geçen 4 kilometrelik bulvarda, 8 köprülü kavşak yer alıyor. 1071 Malazgirt Bulvarı’nı 4 ayda bitirme başarısını gösterdik. 4 gidiş-4 geliş olmak üzere 8 şerit halinde yapıldı. 4 kilometre uzunluğunda 40 metre genişliğindeki bulvarda 3 alt geçit, 5 köprü ve 1 yaya üst geçidi yer alıyor. Anadolu Bulvarı’nın devamı olarak yapılan 1071 Malazgirt Bulvarı üzerinde bulunan; 5 köprü, 3 alt geçit ve 1 yaya üst geçidine de Anadolu Selçuklu ve Büyük Selçuklu devletlerinin hükümdarlarının isimleri verildi. 220 bin ton asfalt serimi yapılan, 34 bin 369 metrekare kaldırım, 2 bin 686 adet New Jersey bariyer, 17 bin 256 metre bordür döşenen bulvarın 3 metre genişliğindeki refüjü de tamamen ağaçlarla kaplandı.”

Öğrenciler protesto etti

Yol açılışını protesto için binlerce ODTÜ'lü kampüste toplanıp yola yürümek istedi. Polis öğrencilere kampüs içinde müdahale etti. Öğrenciler, ODTÜ'ye destek eyleminde yaşamını yitiren Ahmet Atakan için de fidan dikti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1071-malazgirt-bulvari-acildi_117511.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!