Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

ODTÜ'yü İkiye Bölme Planı!

"Yurttaşlar da İhaleler için...

ODTÜ'ye Yeni Yol Ulaşım Sorununu Çözmez!

ODTÜ’de Plan Değişikliği!

İşte En Girişimci ve Yenilikçi...

ODTÜ Yolu'nu Sorandan ‘48...

ODTÜ'ye 12 Bin Fidan Dikildi

ODTÜ Yolu Bitti, Keşif Heyeti...

ODTÜ'lülerden Gökçek Karşı...

O Köprünün Sırrı Çözüldü

ODTÜ Yolu Yine Çöktü

1071 Malazgirt Bulvarı Açıldı

"Bu Yol Şehircilik Anlayışının...

"ODTÜ Yolu"ndaki Köprü ile...

ODTÜ Yolu Açılıyor

İşte ODTÜ Bulvarı'nın Yeni Adı!

ODTÜ Yolu 2 Hafta İçinde Açılacak

Gökçek'ten ODTÜ'lüleri Kızdıracak Sözler

ODTÜ Yolu'nda Son Durum!

Hizmet Gelmeden ‘Pankart Geldi’

ODTÜ Planına Dava!

ODTÜ Yolu’nda ‘Kaçak’ Açılış

ODTÜ'de Yolun Sonu Göründü!

ODTÜ’den Geçen Yola Bir Dava Daha!

İHD "ODTÜ" Raporu Hazırladı!

ODTÜ Rektörü'nden "Ceza" Açıklaması

ODTÜ’ye Sudan Sebep 14 Milyon...

Bakan Eroğlu: "ODTÜ Ormanı Kuralım"

ODTÜ Ayakta: Akademisyenlerden...

ODTÜ'ye Uluslararası Destek!

ODTÜ’de Bu Gizlilik Neden?

ODTÜ Rektörü: Yaşananlar Bizi...

ODTÜ'den Sonra Sıra Eymir'de!

"ODTÜ Haklı, Gökçek Haksız.10 Neden"

Bozdağ'dan Şaşırtan "ODTÜ" Yorumu!

ODTÜ'deki Ağaç Katliamının...

"ODTÜ'ye 500 Puan Yerine 500...

“20 Yılda Metro Yapamayan...

ODTÜ'nün Korkusu: Pandora'nın Kutusu

ODTÜ Yönetiminden 'Fidan Dikme' Kararı!

ODTÜ'den Bakana Resmi Yalanlama

Hükümetten ODTÜ Açıklaması: "Zorunluluk"

ODTÜ Yolu ile İlgili Yeni İddia!

ODTÜ’den geçmesi planlanan ikinci yol tartışması yeni boyut kazandı. Tünelin dere yatağı üzerinden geçeceği ASKİ’nin imzası ile kanıtlanırken, bu tünelin, temeli Erdoğan tarafından atılan Bilkent Şehir Hastanesi’nin yapımına şart koşulan yol sorununu çözmek için yapıldığı iddia edildi.

yapi.com.tr
ODTÜ Yolu ile İlgili Yeni İddia!

ODTÜ arazisinden geçirilmesi planlanan iki yol var. Bunlardan biri, ODTÜ ormanı ile 100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinden geçerek Eskişehir Yolu ile Konya Yolu’nu, birbirine bağlaması planlanan ODTÜ Yolu projesi. Yapımı planlanan ikinci yol ise, ODTÜ arazisinden tünel olarak geçirilmesi planlanan yol.

İtirazlar yükseldi

Burcu Cansu'nun haberine göre, yapımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan tünele dair, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Beyazıt İlhan ve TTB’nin avukatlarından Av. Özgür Özel, BirGün’e konuştu.

Dere yatağı üzerine tünel olmaz

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ASKİ Genel Müdürlüğü Plan Proje Daire Başkanlığı’nın 19 Ocak 2012’de hazırladığı ve Genel Müdür Ahmet Hamdi Göksu’nun da imzası bulunan evrağa istinaden, “Entegre Sağlık Kampüsleri binalarının yerleşimi yapılırken, mevcut atıksu yağmurları, içme suyu ve dereyataklarının (Ağıl Deresi) dikkate alınarak, proje çalışmalarınız sırasında bu hatların geçtiği güzergahların korunması gerekmektedir” maddesinin yer aldığını söyledi. “ODTÜ’nün altından yol geçirmeyi planladıkları alana dair bu bilgi belediyeden verilmemesine rağmen aynı belediye tünel yapacağız diyor” sözlerini kaydetti.

Dere yatağının üzerine kesinlikle tünel yapılmaması gerektiğinin altını çizen Sarıaltun, “Bu tünel ile günde 50 bin kişinin ziyaret etmesi planlanan bir hastanenin yol sorunu çözülemez. Yanlış bir proje. ODTÜ, yolu tartışmaları sürecinde bu tünel atlandı. Hatırlatmak lazım, Birkaç yıl önce aynı arazide bulunan Atatürk Hastanesinin bodrum katını su basmıştı. Dere yatağı ciddi bir tehdit” ifadelerini kullandı.

ODTÜ tünel ile talan edilecek

Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu, “Tünel ile ODTÜ’nün yerleşke bütünlüğüne, ağaç varlığına da zarar vermeyeceklerini iddia ediyorlar. Tünel yapımı başladığında, havalandırması ve bağlantı noktaları için ODTÜ’de yine ağaç kesimi olacak. ODTÜ’de bulunan ağaçlara zarar vermeden bir tünel yapabilmek için 20-30 metre aşağı inmek gerekir. Bu kadar derin bir tünel için de daha çok havalandırma noktası gerekir. Hem bir yangın, deprem anında tünele ulaşabilmek için de müdahale noktaları yapılır. Yani tünel yapıldığında yerin altı kadar yerin üstü de zarar görür” diye konuştu.

‘İlk yol talan etti, ikincisi yok edecek'

TTB Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, yapımı planlanan tünelin 18 Eylül’de Başbakan ve Sağlık Bakanı’nın temelini attığı Bilkent Şehir Hastanesi’ne yol imkanı sağlamak için yapıldığını söyledi. İlhan, “Temeli atılan  hastane için şu an tek ulaşım Eskişehir Yolu. Yüksek Planlama Kurulu evraklarında da yazılı olduğu gibi 3566 yataklı bir sağlık kampüsü için günlük 50 bin hasta bekleniyor, yaklaşık 10 bin personelin çalışması planlanıyor. Bu yoğunluğun sadece Eskişehir Yolu ile kaldırılamayacağı ve hastane ulaşımı için yol yapılması şartı koşuluyor. İlk yolu açmak zorundalar ki, esas ODTÜ’yü boydan boya kesecek yolu açabilsinler. İlk yolla ODTÜ’yü talan ettiler, ikinci yolla yok edecekler” şeklinde konuştu.

‘İnsanlar yolda ölür’

Yüksek Planlama Kurulu’nun Bilkent Şehir Hastanesi ile ilgili onay belgesine değinen İlhan “Bu  bir bölge hastanesi olarak planlanıyor. Böyle bir hastaneye ulaşımda tünel de sorun değil. İnsanlar hastaneye ulaşmaya çalışırken yolda ölürler. Mevcut hastaneleri kapatan hükümet, dereyatağından tünel geçirip sözde ulaşım sağlayacak” dedi.

Altyapı sorunları çözülecek gibi değil

TTB’nin Av. Özgür Özel, “Bilkent Şehir Hastanesi’nin temeli atılmasına atıldı da, hala yerine getirilmesi gereken şartlar var. İmar Şehircilik ve Daire Başkanlığı’nın Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı Dair Başkanlığı’na gönderdiği karara göre “Etlik ve Bilkent Sağlık Kampüsleri’nin ihtiyacı olan ulaşım, su, kanalizasyon altyapısının hazırlanması” istenmektedir. Şuan yapımı planlanan Bilkent Şehir Hastanesi için ulaşım, su, kanalizasyon sorunları çözülebilmiş değil. Bu sorunları çözmeliler ki, hastaneyi yapabilsinler” ifadelerini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/odtu-yolu-ile-ilgili-yeni-iddia_114487.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!