Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

20.Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir’i 28 Bin 418 Kişi Ziyaret Etti

6 – 9 Kasım tarihleri arasında İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda düzenlenen ve yapı sektörünün bölge profesyonellerini bir araya getiren 20. Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir, 28 bin 418 kişiyi ağırladı.

yapi.com.tr
20.Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir’i 28 Bin 418 Kişi Ziyaret Etti

YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen, Türkiye yapı malzemesi sektörünün Ege ve Akdeniz bölgesindeki en köklü ve en büyük buluşması olan 20. Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir, yapı sektörünün profesyonellerini bir araya getirdi. Sektör profesyonellerinin yoğun ilgisiyle karşılanan fuar, geçtiğimiz yıllarda yüzde 30 büyüyerek 19 bin 500 metrekareye ulaşan sergileme alanında, binlerce ürün çeşidini ve 350’yi aşkın firmayı, 28 bin 418 ziyaretçiyle buluşturdu. Ayrıca Yapı Fuarları – Turkeybuild’in geleneği olan ve 'Altın Mıknatıs' başlığı altında düzenlenen 'Amacına En Uygun Tasarlanmış Stand Ödülleri' de fuar kapsamında sahiplerini buldu.  

Türkiye ekonomisinin yükselen değeri yapı sektöründe, yılın en önemli organizasyonlarından biri olan bu fuarın önemine dikkat çeken YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, şunları söyledi:

“Sırasıyla önce İstanbul sonra da Ankara’da düzenlediğimiz fuarlarımızın ardından Kasım ayında Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki yapı profesyonellerini bir araya getirdiğimiz Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir’i başarıyla tamamladık. YEM Fuarcılık’ın 37 yıllık tecrübesiyle başarısını her yıl daha da ileriye taşıyan fuarımızın bu yıl da yarattığı yeni iş ve işbirliği olanakları ile öncelikle düzenlendiği Ege Bölgesi’ne ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladığına inanıyoruz”.

‘Ege Bölgesi’ndeki inşaat harcamaları 9,2 milyar dolar’

İzmir’in yanısıra Ege Bölgesi’nin diğer illerinde de inşaat sektöründe önemli gelişmeler yaşandığını ifade eden Başer, şu bilgileri verdi:

“TÜİK verilerine göre bölgede yaklaşık 2,5 milyon adet konut stoku bulunuyor. 2013 yılında İzmir’de 39.561, bölgede 96.990 adet yeni konut yapı ruhsatı alındı ve bölgenin Türkiye içindeki payı yüzde 11,9 oldu. Bölgede konut dışı bina yatırımlarında da hareketlilik görülüyor. 920 adeti İzmir’de olmak üzere toplam 3.928 bina yatırımı için yapı ruhsatı alındı. Bunların 482’si otel, 470’i ofis, 663’ü ticaret ve 430’u sanayi binası. Türkiye genelinde konut dışı bina ruhsatından alınan pay yüzde 22,9 oranında. 2013 yılında İzmir’de 72 bin, Ege Bölgesi’nin diğer illeri Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Afyon, Kütahya ve Uşak’ta ise 157 bin konut satışı gerçekleşmiştir ve bunun Türkiye genelindeki payı yüzde 13,61’e karşılık gelmektedir”.

‘Konut satışlarında İzmir üçüncü sırada’

Eylül ayında açıklanan konut satışı rakamlarının sektöre yeni bir ivme kazandırdığını ve öngörülere göre konut satışındaki hareketliliğin devam edeceğini belirten Başer, şunları kaydetti:

“Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 artarak Türkiye genelinde tam 115 bin 786 konut satışı gerçekleşti. Bu konut satışlarında Eylül ayları bazında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılarak yeni bir rekor kırıldığı anlamına geliyor. İzmir’in bu rekorda İstanbul ve Ankara’nın ardından en çok konut satılan üçüncü il olarak önemli bir payı var. Bu sene Eylül ayında İzmir’de 7.103 konut satıldı. İzmir’in nüfus artış hızı ve aynı zamanda deprem riski yüksek olan bir il olması nedeniyle, konut ihtiyacı en yüksek olan iller arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Bu verilere göre, İzmir’de 2023 yılına kadar 340 bin konut ihtiyacı olacağı öngörülmektedir. İzmir’de konut satışındaki olumlu hareketlilikle ilgili olarak bir diğer veri de, alınan konut kredisi verileridir. İzmir’de kullandırılan konut kredileri 2013 yılı sonunda 8,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde kullanılan krediler içinde İzmir’in payı yüzde 7,4’tür. Konut satışlarındaki artışı hem sektör hem de ekonomi adına olumlu buluyoruz”.


‘Planlanan kentsel dönüşüm çalışmalarının sektöre olumlu etkisi’

İzmir’in kentsel dönüşümde öne çıkan kentlerden biri olduğunu hatırlatan Başer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2007 yılında yürürlüğe konulan ve 2009 yılında revize edilen İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı ve Raporu’na göre; İzmir’de kent merkezinde toplam 9.525 hektar konut alanının 4.310 hektar alanı gecekondu ve imar afları sonucuna göre geliştiği görülüyor. İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı'nda 12 adet kentsel yenileme ve sağlıklaştırma program alanı tespit edilmiş durumda. Bu kapsamda planlanan kentsel dönüşüm çalışmalarının hayata geçmesiyle ortaya çıkacak iş hacmi de inşaat sektörünün büyümesine olumlu katkı sağlayacaktır”.

Yapı Fuarları - Turkeybuild Takvimi – 2015

38. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul    21 - 25 Nisan 2015
28. Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara    22 - 25 Ekim 2015
21. Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir    5 – 8 Kasım 2015

http://www.yapi.com.tr/haberler/20-yapi-fuari--turkeybuild-izmiri-28-bin-418-kisi-ziyaret-etti_126231.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!