Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Sektörünün Ankara Zirvesi Başladı

YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen ve Türkiye yapı sektörünün en köklü organizasyonlarından olan Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara, 27. kez kapılarını açtı. YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, "Ankara’da ve İzmir’de düzenleyeceğimiz iki dev buluşma ile sektörümüz için heyecan dolu bir dönem bizi bekliyor" dedi.

yapi.com.tr
İnşaat Sektörünün Ankara Zirvesi Başladı

YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen ve Türkiye yapı sektörünün en köklü organizasyonlarından olan Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara 27. kez, Yapı Fuarı - Turkeybuild İzmir ise Kasım ayında 20. kez ziyaretçileriyle buluşuyor.

Türkiye ekonomisinin yükselen değeri yapı sektöründe yılın ikinci yarısının en önemli iki buluşması olan fuarlar öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer; sektör istihdamının 2 milyon kişiye ulaştığına ve yılın ilk yarısında alınan inşaat ruhsatı sayısında da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35'lik bir artış olduğuna dikkat çekti. Yapı sektöründe yılın ilk buluşması ve dünyadaki beş büyük yapı fuarından biri olan 37. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul'u 106 bin 537 kişinin ziyaret ettiğini anımsatan Başer, "Bu ay Ankara’da, Kasım ayında ise İzmir’de düzenleyeceğimiz iki dev buluşma ile sektörümüz için heyecan dolu bir dönem bizi bekliyor. 37 yıllık tecrübeyle, başarı çıtasını her geçen yıl artırmayı başaran fuarlarımızın bu yıl da yaratacağı yeni iş ve işbirliği olanakları ile öncelikle düzenlendikleri bölgenin ekonomisine, sonrasında ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Bulundukları bölgenin odağı olan Ankara ve İzmir'in ekonomik potansiyellerine işaret eden Başer; sözlerine şöyle devam etti:

"Ankara ve çevresi, Türkiye nüfusunun yüzde 15'ini, İzmir ve çevresi ise yüzde 13'ünü oluşturuyor. Toplam inşaat harcamalarının yüzde 20'si 2,7 milyon konut stoğu bulunan Ankara'da gerçekleşiyor. Türkiye ekonomisinde yüzde 14'lük bir payı olan İzmir de, toplam inşaat harcamalarının yüzde 12'sini yapıyor ve 2,5 milyonluk bir konut stoğu var. Ankara, kamunun merkezinin olmasının yanısıra artan konut, AVM ve diğer ticari birim yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. İzmir ve bölgesinde ise ciddi bir turistik yatırım söz konusu. Sektörü sadece yeni yapılar üzerinden değerlendirmemek gerek; yenileme pazarı da oldukça önemli. Öyle ki, İzmir fuarımızın ziyaretçi profilinin yüzde 50'sini nihai tüketiciler oluşturuyor".

Türkiye çevresinde yaşanan olumsuzlukların elbette sektöre de yansıdığını, ancak bir 'kriz' durumundan bahsetmenin gerçekçi olmadığını ifade eden Başer, "Uzmanlar, inşaat sektörünün yılı, ekonomik büyümenin birkaç puan üzerinde bir büyümeyle kapatacağı görüşünde" dedi.


Bu meslek YAPI FUARI'nı gezmeden öğrenilmez!

Üç yıldır üzerinde çalıştıkları ve 'bu meslek YAPI FUARI'nı gezmeden öğrenilmez' mottosuyla hayata geçirilen 'YAPI FUARI Öğrenci Destek Projesi'nden de bahseden Başer; geleceğin profesyonelleri olacak üniversite öğrencilerinin Yapı Fuarı – Turkeybuild'i ziyaretini önemsediklerini kaydederek, onların fuara katılımını teşvik edecek bir proje geliştirdiklerini aktardı. Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara için 23 ilden üniversitelerle görüşüldüğünü ifade eden Başer, fuara katılacak öğrencilerin ulaşım masraflarının kendileri tarafından karşılanacağını belirtti.

Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara

1988 yılından bu yana düzenlenen ve bölgenin en büyük ticaret platformlarından biri olan Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara, başkent başta olmak üzere tüm bölgedeki firmaları, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yatırımcıları, sektör profesyonelleriyle iletişime geçirerek, yeni iş ve yatırım olanakları yaratacak büyük fırsatlar sunuyor. Geçtiğimiz yıllarda yüzde 20 oranında büyüyerek, 12 bin metrekareye ulaşan, yeni ve modern bir altyapı ve şehir merkezine yakın bir bölgede yer alan yeni fuar alanıyla, katılımcı ve ziyaretçilerine daha verimli bir iş platformu sunuyor. 200’ü aşkın katılımcı firmanın binlerce ürün çeşidini yaklaşık 30 bin ziyaretçiyle buluşturan fuar, özellikle kamu yatırımlarında yer alan karar vericilere sektörün dev markalarındaki gelişme ve yenilikleri görme imkânı da sağlayacak. Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara, Pazar günü sona erecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorunun-ankara-zirvesi-basladi_125733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!