Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2013'te Doğrudan Yabancı Yatırım Girişi %9 Arttı

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından her yıl hazırlanan Dünya Yatırım Raporu, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Akın Kozanoğlu ile YASED Genel Sekreteri Özlem Özyiğit'in katıldığı bir toplantı ile açıklandı.

yapi.com.tr / AA
2013'te Doğrudan Yabancı Yatırım Girişi %9 Arttı

UNCTAD raporuna göre, 2013 yılında Türkiye'ye UDY girişi 12,9 milyar dolar olurken; aynı dönemde tüm dünyadaki UDY girişi yüzde 9 artarak 1,45 trilyon dolara ulaştı.

Raporun açıklandığı toplantıda konuşan Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Akın Kozanoğlu, UDY'lerin 2007 yılında ulaştığı 2 trilyon dolarlık zirveden sonra 2008'deki krizin etkisiyle önemli düşüşler gösterdiğini ancak 2013 yılından itibaren istikrarlı bir yükselme trendine gireceğinin sinyallerini vermeye başladığını söyledi. UNCTAD'ın tahminlerine göre gelişmiş ülkelerde görülen ekonomik iyileşmenin küresel uluslararası yatırımlar akışında olumlu etkisinin gelecek 3 yılda devam edeceğini aktaran Kozanoğlu, küresel UDY akımlarının 2014 yılında 1,6 trilyon dolara, 2015 yılında 1,7 trilyon dolara, 2016 yılında ise 1,8 trilyon dolara çıkacağının öngörüldüğünü dile getirdi.

Kozanoğlu, 2012 yılında ilk defa gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere oranla daha fazla UDY çektiğini anımsatarak, bu trendin 2013'te de devam ettiğini, gelişmekte olan ve geçiş ekonomilerinin toplamının bu yıl 886 milyar dolarlık rekor düzeyde bir UDY aldığını ifade etti. Geçen yıl Türkiye'ye UDY girişinin bir önceki yıl ile kıyaslandığında seviyesini koruduğunu ve 12,9 milyar dolar olduğunu anlatan Kozanoğlu, sözlerine şöyle devam etti:


"Türkiye, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik sürdürülen çalışmalarla bugüne kadar aldığı yatırım miktarlarından çok daha fazla yatırım çekme potansiyeline sahip. Küresel ekonomideki yavaşlamanın olumsuz etkileri, içinde bulunduğu bölgedeki muhtelif çalkantılara rağmen Batı Asya ülkeleri arasında en yüksek UDY girişi alan ülke geçen seneki gibi Türkiye olmuştur. Bu kapsamda Türkiye'nin küresel UDY'den aldığı payın 2012 yılı ile paralellik oluşturduğunu söyleyebilirim. Türkiye'nin dünya genelinde UDY'den aldığı pay 2013 yılında yüzde 0,9 ile aşağı yukarı aynı çizgisini korumuş, gelişmekte olan ülkeler arasındaki payı ise yüzde 1,7 olarak gerçekleşmiştir. Sıralama olarak baktığımızda Türkiye dünyada en fazla yatırım çeken 22. ülke, gelişmekte olan ülkeler arasında ise 11. ülke konumundadır".

"Sadece 10 ülke UDY girişini 202 milyar dolar artırdı"

UNCTAD'ın her yıl özel bir konuya daha eğildiğini belirten Kozanoğlu, "Raporun bu yılki özel teması 'sürdürülebilir kalkınma hedefleri' olarak belirlendi" dedi. Kozanoğlu, sürdürülebilir kalkınma hedefleri başlığı ile 2015-2030 yılları arasında yoksulluğun azaltılması, güvenli gıda üretimi, sağlık ve eğitim kalitesi, iklim değişikliği ile mücadele gibi ekonomik, sosyal ve çevresel konulara odaklanıldığını aktardı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/2013te-dogrudan-yabanci-yatirim-girisi-9-artti_121845.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!