Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Çekin Elinizi Doğa Bizim'

Kuzey Ormanları Savunması’nın (KOS) ranta ve talana karşı ağaçları, su kaynaklarını, meydanları korumak için yaptığı çağrı binlerce kişiden karşılık buldu. “Kentler, meydanlar, doğa bizim, elinizi çekin!” demek için dün Kadıköy’e koşanlara, Aliağa’dan, Arhavi’den, Erdek, Çanakkale, Fatsa ve Yırca’dan gelen binler eklendi.

yapi.com.tr
'Çekin Elinizi Doğa Bizim'

Kadıköy, Rıhtım Meydanı’nda yapılması planlanan eyleme valilik izin vermiyor. Çevre eylemlerinde görmeye alıştığımız bisikletliler yine keyifli manzaralar oluşturuyorlar. “İsyan, devrim, bisiklet yolu” sloganları, direnişin eğlenceli yüzünü yansıtıyor. Onları bir satıcı tamamlıyor: “Sayın yoldaşlar, direne direne su satıyoruz.”

Cumhuriyet Gazetesi'nden Erk Acarer'in haberine göre, Avukat Can Atalay, Valiliğin, Kadıköy yerine Maltepe ve Yenikapı miting alanlarını önermesinin çok ironik olduğuna dikkat çekiyor:

“Bize, başlı başına bir kent suçu olan dolgu alanlarında çevre mitingi yapmamızı söylüyorlar. Kabul edilemez, trajikomik bir durum.”

Valilik sözünde duruyor! Gruplar Rıhtım’a doğru hareketlendiğinde polis de hareketleniyor. Ortak basın açıklaması da onların önünde, Kadıköy’ün simgesi sayılan Boğa heykelinin önünde, gergin bir havada yapılıyor.

301 madencinin katledildiği, 2831’nin ise kapı dışarı konulduğu Soma’dan gelenler ilk saflarda. 6600 ağacın kesildiği Yırca köylüleri TOMA’nın önünde.

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, kentin her santimetre karesinin rant için gasp edildiğine dikkat çekerken, özetle şunları anlatıyor:

“AKP iktidarı, ülkeyi sermayenin oyun parkına çevirdi. Marmara’da, Kuzey ormanları, su havzaları, meralar katledildi. Karadeniz’den Ege’ye her şeyi yok ettiler. İçme sularımızı, ormanlarımızı, meydanlarımızı yağmaladılar. Artık, bize ait olanı geri alma ve son kalan yaşam alanlarımızı yağmalatmamak için mücadeleyi büyütme vakti geldi. İstedikleri kadar yasaklasınlar, yaşamımızı korumak için alanlarda olacağız.”

Prof. Dr. Beyza Üstün, konuşmasında şunları söylüyor:

“Duramazlar. Büyük bir kriz içerisindeler. Bu krizden satmadan kurtulamazlar. Bu nedenle yaşam kaynaklarımızı, hiç acımadan peşkeş çekiyorlar.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cekin-elinizi-doga-bizim_127419.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!