Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

49 Saat Kesintisiz 19 bin 624 Metreküp Beton Döktüler

Rönesans İnşaat, Saint Petersburg’da yapımını üstlendiği gökdelenin temel döşemesinin 19 bin 624 metreküplük beton dökümünü kesintisiz 49 saatte tamamladı. Böylece bu alandaki dünya rekorunu 3 bin metreküp farkla aştı.

yapi.com.tr
  • 49 Saat Kesintisiz 19 bin 624 Metreküp Beton Döktüler
  • 49 Saat Kesintisiz 19 bin 624 Metreküp Beton Döktüler
  • 49 Saat Kesintisiz 19 bin 624 Metreküp Beton Döktüler
  • 49 Saat Kesintisiz 19 bin 624 Metreküp Beton Döktüler
  • 49 Saat Kesintisiz 19 bin 624 Metreküp Beton Döktüler

Rönesans İnşaat’ın ana müteahhitliğini yaptığı Gazprom ve bağlı şirketlerine ev sahipliği yapacak gökdelen projesi birçok açıdan ilkleri içeriyor. Komplekste yer alan 462 metre uzunluğunda ve 670 bin ton ağırlığında inşa edilecek kulenin temeli, özel koşullarda kurgulandı. Projeye göre kule, temel döşemesi 2 metre çapında ve 65 metre uzunluğunda, toprağı 85 metre delen kazıklar üzerinde oturuyor. Temel döşemesi, 5 bin 670 metrekarelik alanda eşkenar bir beşgen olarak tasarlandı. Döşeme için 32 milimetrelik donatı demirlerinden oluşan 15 sıra ızgara kullanıldı.

Temel döşemesinde kullanılan demirlerle Eiffel Kulesi’nin bir kopyası daha inşa edilebilirdi

Gökdelenin betonarme temel döşemesi için toplamda 9,2 bin ton demir kullanıldı. Projenin sadece bu bölümünde kullanılacak metallerle, Paris’teki Eiffel Kulesi’nin bir kopyası daha inşa edilebilirdi.

Gökdelen için gereken beton, St. Petersburg’un 13 farklı beton santralinden sağlandı. Beton transmikserleri toplamda 2 bin 540 sefer yaptı, inşaat alanına ortalama her dakikada bir transmikser geldi. Yapısal beton için kusursuz bir ölçüm sistemi kuruldu; temel gövdesi 330 sensor ile birleştirildi ve anlık değişimlerin sürekli takibi sağlandı.

2018 yılında tamamlanacak

St. Petersburg’da yapımı devam eden gökdelen projesi, dünya devi olan Gazprom ve bağlı şirketlerin genel merkezlerine ev sahipliği yapacak. Sosyal ve iş merkezi olarak tasarlanan komplekste, çocuk merkezi, sergi alanları, planetaryum, sağlık merkezi, çok amaçlı kongre salonu, sinema, spor merkezi, banka, mağazalar ve restoranlar gibi birçok kamusal tesis de yer alıyor. Toplam alanı 400 bin metre kare olan proje, 2018 yılında tamamlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/49-saat-kesintisiz-19-bin-624-metrekup-beton-doktuler_129151.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!