Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Rönesans Holding'den Türkmenistan'da 1,5 Milyar Dolarlık 'Temel'

Rönesans Holding’e bağlı Rönesans Endüstri Tesisleri’nin Kawasaki Heavy Industries LTD ile konsorsiyum olarak müteahhitlik işlerini üstleneceği ve doğalgazdan benzin üretecek dev projenin toplam büyüklüğü yaklaşık 1,5 milyar dolar olacak.

yapi.com.tr
Rönesans Holding'den Türkmenistan'da 1,5 Milyar Dolarlık 'Temel'

Dünyada bu büyüklükte ‘ilk’ olma özelliğini taşıyan Gas to Gasoline (GTG) projesinin temel atma töreni, 26 Ağustos Salı günü Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedow ve Türkmen bakanların katılımı ile yapıldı. Törende Türkmenistan’ın üst düzey bürokratları, büyükelçiler ve Rönesans Endüstri Tesisleri ile Kawasaki Heavy Industries LTD firmalarının üst düzey yöneticileri de hazır bulundu.

1,5 milyar dolarlık yatırım

Gas to Gasoline (GTG) adını taşıyan 'doğalgazdan benzin üretim tesisi', toplam 1,5 milyar dolarlık yatırımla yapılacak. İki firmadan oluşan konsorsiyumun müteahhitliğinde yapılacak projenin finansmanını ise Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) sağlayacak. JBIC Bankası’nın kredi finansmanında projenin çevreci bir proje olması belirleyici bir etmen oluşturuyor. 2018 yılının Haziran ayında bitirilmesi öngörülen proje, doğalgazdan benzin üretecek bu büyüklükte yapılan ilk tesis olma özelliğini taşıyor. Tesisi, Danimarka orjinli Haldor Topsoe firması son teknoloji kullanarak dizayn edecek. GTG tesisi, günlük bin 800 ton, yıllık 600 bin ton benzin üretim kapasitesine sahip olacak. Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a 50 kilometre uzaklıkta kurulacak olan tesis, yeni endüstriyel yatırımlar için ayrılan bölgede faaliyete geçecek.

Fabrika yüksek teknolojili üretim örneklerinden biri olacak

Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak törende yaptığı konuşmada tarihi bir güne tanıklık edildiğini vurgulayarak, “Petrol ve gaz sektörünün geliştirilmesinde Türkmen devletinin ‘açık kapılar’ politikası büyük öneme sahiptir. Biz sanayi tesislerinin inşaatında büyük iş tecrübesine sahip konsorsiyumumuzla bu projenin başarı ile gerçekleştirileceğine ve gazdan benzin üreten fabrikanın yüksek teknolojili üretim örneklerinden bir tanesi olacağına eminiz” dedi. Fabrika faaliyete geçtiğinde Türkmenistan’da elde edilecek ve işlenecek doğalgaz hacminde ciddi bir artış olacağını ifade eden Ilıcak, şöyle konuştu:

Foto: Sojits Corporation Başkan Yardımcısı Tosiharu Yosimura, Kawasaki Heavy Industries LTD Başkanı Eiji Inoue ve Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak

“Rönesans, Türkmenistan inşaat sektöründe 5 yıldır faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar şirketimiz genel inşaat projeleri ve endüstriyel projelerin yapımında stratejik bakımdan önemli başarılara imza atmıştır. Bunların içinde Türkmenabad şehrindeki sülfürik asit üretim fabrikası, Aşkabat şehrinde bulunan Uluslararası Gaz ve Petrol Üniversitesi, Demiryolları, Ulaştırma ve Karayolları Bakanlıklarının idari binaları ve diğer çok sayıda proje de bulunuyor. Şu anda Mary şehrinde amonyak ve üre üretim fabrikasının inşaatı da bitmiş olup, ilgili tesisin devreye alma çalışmaları da son aşamaya gelmiş durumdadır”.

Rönesans ve Kawasaki şirketlerinden oluşan konsorsiyumun gazdan benzin üretecek fabrikayı birlikte inşa edeceğini belirten Ilıcak, “Bu proje işbirliği açısından çok önemlidir. Biz sanayi tesislerinin inşaatında büyük iş tecrübesine sahip konsorsiyumun bu projenin başarıyla gerçekleştirilmesinde maksimum gayret göstereceğini ve kurulacak fabrikanın yüksek teknoloji üretim örneklerinden bir tanesi olacağından eminiz. Fabrika en ileri ekipmanlarla donatılacak ve uzmanların çalışması için maksimum konforlu koşullar oluşturulacak” dedi.

Rönesans Orta Asya’da da büyüyor

Rönesans Holding, Orta Asya’da bugüne kadar 1,5 milyar ABD Doları tutarında 25 projeye imza attı. 10’u tamamlanan 25 projenin, 15’i ise halen yapım asmasında ve planlamalar doğrultusunda ilerliyor. Türkmenistan’da şimdiye kadar hayata geçirilen 6 proje ise yaklaşık 1,4 milyar ABD Doları tutarında. Detsky Mir Alışveriş Merkezi, Türkmen Politeknik Enstitüsü, Türkmenistan Uluslararası Gaz ve Petrol Üniversitesi ve Demiryolları, Ulaştırma ve Sanayi, Karayolları Bakanlıkları projeleri Aşkabat’ta yer alıyor. Mary şehrinde inşa edilen ve Türkmenistan'ın devlet kuruluşlarından Turkmenkhimiya Petrokimya Şirketi tarafından Japon Sojitz ve Kawasaki ile ortaklaşa yaptırılan Amonyak ve Üre Üretim Fabrikası ise 2014 yılı içerisinde tamamlanacak. Yine Turkmenkhimiya tarafından hayata geçirilen Türkmenabad Kimyasal Tesisleri projesi kapsamında inşa edilen Sülfürik Asit Üretim Fabrikası da Rönesans imzası taşıyan bir başka proje.

Rönesans Holding bünyesinde 2011 yılında kurulan Rönesans Endüstri Tesisleri hidrokarbonlar, enerji, metalürji ve madencilik, işleme tesisi olmak üzere dört sektörde Rusya, Türkmenistan, Türkiye ve Irak’ta faaliyet gösteriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ronesans-holdingden-turkmenistanda-1-5-milyar-dolarlik-temel_124236.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!