Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Japonların Rüzgar Enerjisi Sistemi Nükleere Rakip

Kyushu Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Prof. Yuji Ohya ve ekibinin 10 yıllık çalışmasının nihai ürünü olan yeni rüzgar türbini teknolojisi, 2011 yılında kamuoyuna tanıtılmıştı. “Wind lens” adını verdikleri sistem dünya basınında nükleer enerjinin en kuvvetli rakibi olarak öne sürülüyor.

yapi.com.tr
Japonların Rüzgar Enerjisi Sistemi Nükleere Rakip

Kyushu Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Prof. Yuji Ohya ve ekibinin 10 yıllık çalışmasının nihai ürünü olan yeni rüzgar türbini teknolojisi, 2011 yılında kamuoyuna tanıtılmıştı. Bu tarihten itibaren yeşil enerjide en büyük atılımlardan biri olarak görülen sisteme ilgi giderek büyüyor. “Wind lens” adını verdikleri sistem dünya basınında nükleer enerjinin en kuvvetli rakibi olarak öne sürülüyor.

“Wind lens”, yeni geliştirilen aerodinamik tasarımıyla normal bir rüzgar türbininin 3 katı verim sağlayabiliyor. Böylelikle nükleer enerjiden daha tasarruflu oluyor.

Rüzgar türbinlerinden çıkan enerjinin rüzgar hızıyla doğru orantılı olmasından yola çıkan bilim adamları projeyi, rüzgar hızını türbinin çevresindeki akıştan yararlanarak artıran bir sistem üzerine kurguladılar. Tasarım da yine bu doğrultuda rüzgarın tek bir bölgeye yoğunlaştırılmasıyla açığa çıkan enerjinin artırılması üzerine geliştirildi. Sistem, İskoçya ve Çin’de test edildikten sonra, elde edilen enerjinin normal rüzgar türbinine göre üç kat daha verimli olabildiği görüldü.

Geliştirilen yeni sistem nükleere göre daha çok verim sağlıyor ve daha ekonomik. Sistemin en etkin şekilde deniz üzerinde çalışması karadaki kullanımı kısıtlasa da “Wind lens” şimdiden pek çok ülkede geleceğin yatırımı olarak görülmeye başladı bile.  

 

Kaynaklar; www.riam.kyushu-u.ac.jp ve www.triplepundit.com

http://www.yapi.com.tr/haberler/japonlarin-ruzgar-enerjisi-sistemi-nukleere-rakip_103902.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!