Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Akkuyu için ÇED Başvurusu

Mersin’de yapılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali AŞ’nin Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, mayıs ayının ortasında ÇED (Çevresel etki değerlendirmesi) başvurusunda bulunacaklarını açıkladı.

yapi.com.tr
Akkuyu için ÇED Başvurusu

Hürriyet'in haberine göre, Kasumov, “Türkiye’de ‘ÇED gerekli değil’ deseler bile biz Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na (UAEA) karşı sorumluyuz. Onlar bizi adım adım takip ediyor” dedi. İnşaata 2015 yılında başlayacaklarını belirten Kasumov, “Bizimle çalışacak Türk firmalarıyla ilgili referans istiyoruz. 7.8 milyar dolara denk gelen yüzde 49’luk paydan Türk şirketleri de yararlansın” daveti yaptı.

Dışarda zorunluluk

Kasumov, bir grup gazeteciyle Macaristan’da 30 yıl önce Rusların yaptığı Pask Nükleer Santrali’ni inceledi. Kasumov, ÇED raporu için mayıs ayında başvuru yapacaklarını söyledi. Kasumov, bir süre önce yayınlanan yönetmelikte bazı projelere ÇED muafiyeti sağladığının anımsatılması üzerine, “23 Haziran 1997’den önce yatırım programına alınan ve 5 Nisan 2013 itibariyle planlama aşaması geçmiş olan veya ihalesi yapılmış olan projeler için” nükleer santralde ÇED raporu almak zorunda olduklarını, bunun UAEA kuralları gereğince de bir zorunluluk olduğunu vurguladı.

2015 yılında temel atarız

Temmuz ayında ÇED raporunu almayı hedeflediklerini belirten Kasumov, bundan sonraki 2 yıl sahada inşaatla ilgili hazırlık çalışması yapılacağını söyledi. Kasumov, santralin bin 200 megavatlık ilk ünitesinin temelinin 2015 yılının başında atılacağını kaydederek, “İlk ünite 2019’da bitecek. 2020’de işlemeye alınacak ve elektrik üretimi başlayacak. İnşaat alanına denk gelen ağaçlar kesilecek. Kesilecek her ağaç için de izin almamız gerekiyor” dedi.

ETİKETLER: Akkuyu
http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyu-icin-ced-basvurusu_107244.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!