Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Akkuyu ‘Formata Uygun’ Çıktı

Mersin’de yapılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin, iade edilen ÇED raporuna “formata uygundur” görüşü çıktı.

yapi.com.tr
Akkuyu ‘Formata Uygun’ Çıktı

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, ÇED Genel Müdürlüğü, 3 bin sayfalık raporu onaylayarak incelenmesi için 58 kuruma gönderdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Akkuyu NGS AŞ’nin  22 Ağustos’ta tamamladığı ÇED raporunun ilk incelemesini olumlu buldu. 20 milyar dolarlık maliyetiyle Türkiye’nin en büyük projesi sayılan Akkuyu’nun “formata uygunluğu”na bakıldı. Daha önce inşaat aşamasıyla ilgili eksiklikler bulunan rapor için bu defa “şeklen tamam” görüşü veren bakanlık, raporu ilgili kurumlara gönderdi.

Titizlikle inceleniyor

Detaylı raporu incelemek üzere ekim ayına kadar toplanmayı planladıklarını söyleyen ÇED Genel Müdürü Çağatay Dikmen, “ÇED raporu, pek çok konuda detaylı bilgiler içeriyor. Bu açıdan titizlikle inceliyoruz. İlk raporda bazı eksiklikler olduğu için komisyona bile göndermeden iade etmiştik. Şirket, rapordaki şekil yönünden eksiklikleri tamamlamış. Şimdi ekim ayına kadar toplanarak kurumlardan gelen görüşleri değerlendireceğiz. Bu bilgiler doğrultusunda şirkete raporla ilgili tespitleri ileteceğiz” dedi.

ÇED süreci uzun sürüyor

Bakanlık 17 Temmuz’da iade edilen raporda “şekil ve içerik bakımından” eksiklikler olduğunu tespit edip raporun geliştirilmesini istemişti.Bakanlıktan “ÇED olumlu” görüşü çıkması halinde, 4 üniteden oluşacak Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu’da inşaata başlanacak. Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 6’sını karşılaması beklenen santral için yürütülen çalışmalar kapsamında ÇED başvuru dosyası 2 Aralık 2011’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulmuştu. ÇED Raporu Özel Formatı ise Mayıs 2012’de verilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyu-formata-uygun-cikti_112164.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!