Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rusya Akkuyu'da Yerli Ortak Opsiyonunu Değerlendirecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Akkuyu'da inşa edilecek nükleer santrale yerli yatırımcılardan ortak olmak isteyen olursa, Rusya bunu değerlendirecek" dedi ve ayrıca kaya gazı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

yapi.com.tr / AA
1 Rusya Akkuyu'da Yerli Ortak Opsiyonunu Değerlendirecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Habertürk TV'de yayınlanan Teke Tek programında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Nükleer enerji konusunda yaşanan gelişmeleri anlatan Yıldız, "Bugün yaptığımız bir görüşmeye istinaden yeni bir gelişmeyi paylaşayım. Akkuyu'da inşa edilecek nükleer santrale yerli yatırımcılardan ortak olmak isteyen olursa, Rusya bunu değerlendirecek" dedi.
     
Rusya ile yapılan anlaşma gereği Türk öğrencilerin nükleer enerji konusundaki eğitimlerini Moskova'da sürdürdüklerini anımsatan Yıldız, bu kapsamda bu yıl 100 öğrenciyi daha söz konusu eğitime göndereceklerini ifade etti. Yıldız, "Bundan sonraki adımımız, Rus hocaların Türkiye'ye gelip bu eğitimi vermesi olacak. Japonya ile yaptığımız görüşmelerde de eğitim konusu gündeme geldi. Başbakanımızın Türk-Japon teknoloji üniversitesi kurulması teklifini Japon başbakanı kabul etti" diye konuştu.

Diyarbakır'da kaya gazı çalışmaları devam ediyor

Kaya gazı konusunda Shell ile anlaşma yaptıklarını ve Diyarbakır'daki çalışmaların devam ettiğini dile getiren Yıldız, "Kaya gazıyla ilgili yerli-yabancı kim varsa, bu konuda çalışmak için tekliflere açığız" dedi.
     
Kuzey Irak'taki enerji projelerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Yıldız, şunları kaydetti:

"Bizim 200 kilometre ötemize kayıtsız kalmamız söz konusu olamaz. Kuzey Irak'ta 19 ülkeden 39 firma iş yapıyorsa, bizim de yapmamız gayet doğaldır. Nasıl ki Irak'ın diğer bölgelerinde özel hukuk hükümlerine tabi kamu veya özel şirketler sözleşme yapabiliyorsa, Irak'ın kuzeyinde de bu yapılıyor. Türkiye tükettiği petrolün ancak onda birini üretebiliyor. Ve bizim enerji ihtiyacımız sürekli artıyor. Suudi Arabistan'la bizim aynı sayıda petrol arama kuyumuz var. Onlar günlük 9 milyon varil çıkarıyor, biz 45 bin varil. Bizde bu kaynaklar yoksa, başka yerlerde aramamız gayet doğal. Muhalefetin buna itiraz etmesine bir anlam veremiyorum".

http://www.yapi.com.tr/haberler/rusya-akkuyuda-yerli-ortak-opsiyonunu-degerlendirecek_108910.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Akkuyu da çernobil santrali istenmemektedir YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!