Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

AOÇ'deki Merkez Lokantası 10 Yıllığına Kiraya Verilecek

Kira borcu nedeniyle tahliye edilen Atatürk Orman Çiftliği Merkez Lokantası 10 yıllığına kiraya verilecek.

yapi.com.tr
AOÇ'deki Merkez Lokantası 10 Yıllığına Kiraya Verilecek

Kira borcu nedeniyle 26 Ocak 2013 tarihinde tahliye edilen Atatürk Orman Çiftliği Merkez Lokantası 10 Yıllığına kiraya verilecek. Adı Atatürk’le özdeşleşen ve 2 yıldır boş duran ‘Merkez Lokantası’nın ihale ilanında şu bilgilere yer verilmişti: “Mülkiyeti müdürlüğümüze ait olan Ankara Yenimahalle İlçesi’ndeki 3 bin 356 metrekaresi açık, bin 246 metrekaresi kapalı alana sahip toplam 4 bin 603 metrekare taşınmazın 10 yıl süre ile alakart restoran, fiks menü restoran, lokanta ve benzeri olarak kullanılması amacıyla kiraya verilmesi işi açık artırma usulü ile ihale edilecektir. Yola yapılacak olan çevre duvarı sonrası taşınmazda metrekare bazında artma veya eksilme olabilecektir. Aylık kira bedeli 16 bin 500 TL artı KDV olup, geçici teminat tutarı da 59 bin 400 TL olacaktır.

Atatürk’ün kuruluş aşamasında zamanının büyük bölümünü geçirdiği çiftlikte, 1925 yılında dostlarıyla biraraya geldiği bir mekan olarak hazırlanan Merkez Çiftlik Lokantası, 1930 yılında ise restorana çevrilip işletmesi Tarım Bakanlığı’na verilmişti. Atatürk’ün, İsmet İnönü ile meşhur yemek fotoğrafına kaynaklık eden Merkez Çiftlik Lokantası, Cumhuriyet’in ilk yıllarından günümüze Ankara’da sosyal hayatın önemli bir parçası olarak faaliyet gösterirken, özellikle Atatürk’ün İsmet İnönü ile yediği yemeklerle anılıyor.

2013 başında kapandı

Merkez Çiftlik Lokantası, birçok önemli yemeğe de ev sahipliği yaptı. 1956 yılında Alman mimarlar tarafından bugünkü haline getirilen lokanta 1962 yılından itibaren özelleştirilerek hizmet vermeye devam etti. 250 kişilik ana salonu ve 80 kişilik özel Ata salon ile 750 kişilik bahçesiyle başkentin önemli buluşma noktalarından biri olan lokanta, 2013 yılı başında icra yoluyla boşaltıldı ve kapandı.

Mimarlar Odası Başkanı'ndan açıklama

Koruma Kurulu tarafından tescillenen Merkez Lokantası ile ilgili Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Merkez lokantası Ataturk’ün sevdiği ve dostları ile gidip geldiği bir yer. Mekansal özelliği ile birlikte anı ve kimlik değeri olan alan Atatürk ile özdeşleşmiştir.2013 yılında tamamen kapatıldığında işletmecinin üzerinde baskılar olduğuna tanık olduk. 2012 yılında teması AOÇ olan mimarlık haftası açılış kokteylini Merkez Çiftlik lokantasında vermek için anlaşmıştık, bir süre sonra işletme sahibi anlamsız bir şekilde iptal etti. Şimdi bu kiralama ile lokanta içeriğinin boşaltılması ile karşı karşıya. Atatürk’ün ve İsmet İnönü’nün meşhur fotoğraflarına kaynaklık eden mekan acaba kime kiraya verilecek? İçkili olacak mı? Yoksa istasyondaki kebapçının kaderini mi paylaşacak. Kimlik, anı ve mekansal değeri olan merkez Çiftlik lokantası, özgünlüğüne uygun işletilmeli konunun takipçisiyiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/aocdeki-merkez-lokantasi-10-yilligina-kiraya-verilecek_128109.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!