Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Arçelik Yurtdışındaki 7. Fabrikasının Temelini Attı

Arçelik, 2015 sonunda faaliyete geçmesi planlanan Beko Tayland fabrikasının temelini attı. Fabrika, Arçelik AŞ’nin Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika’dan sonra yurt dışında 7., toplamdaki ise 15. üretim tesisi olacak.

yapi.com.tr
Arçelik Yurtdışındaki 7. Fabrikasının Temelini Attı

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi’nin 2’nci büyük beyaz eşya şirketi olan Arçelik, Güney Doğu Asya’da üretim merkezi olarak Tayland’ı seçti. Beko’nun Tayland’da temelleri atılan ve 263 bin metrekare alan üzerine kurulacak fabrikasında buzdolabı üretilecek. Söz konusu yatırım, Arçelik'in global markası Beko ile Avrupa pazarındaki başarısını ASEAN’da da (Association of South East Asian Nations - Güneydoğu Asya Uluslar Birliği) tekrarlama hedefinin önemli bir adımını oluşturuyor.

Mustafa V. Koç: Tayland Güney Doğu Asya bölgesinin en parlak ekonomilerinden biri

Temel atma töreninde konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, gelişmekte olan pazarlara açılmanın, Arçelik’in küresel büyüme stratejisinde her zaman önemli bir yer tuttuğunu hatırlatarak; Tayland’ın Güney Doğu Asya bölgesinin en çok gelecek vaat eden, en parlak ekonomilerinden biri olduğunu ifade etti. Güney Doğu Asya Bölgesi'nin dünya ekonomisinin en önemli ağırlık merkezlerinden biri haline geldiğine dikkat çeken Koç, "Tayland’ın bu bölgede üretim üssü olabilecek çok güçlü bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Tayland’ın yükselen ekonomisi, güçlü sanayi sektörü, gelişmiş altyapısı, bölgedeki merkezi konumu ve bunların da ötesinde Tayland halkına duyduğumuz güven, bizi bu ülkede uzun vadeli yatırım için cesaretlendirdi. Topluluğumuzun bu bölgedeki ilk yatırımı kapsamında, Beko markalı ürünlerimizi ASEAN pazarındaki tüketicilerimize sunmak üzere, bölgesel üretim merkezi olarak Tayland’ı seçmiş olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Levent Çakıroğlu: Tayland, Avrupa’daki başarımızı tekrar etmeyi hedeflediğimiz ASEAN için bir merkez

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik AŞ Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Arçelik A.Ş.’nin global konumunu daha da güçlendireceğine inandıkları Tayland yatırımı hakkındaki değerlendirmesinde; “Tayland’da pazarın ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap verecek bölgesel bir üretim merkezine sahip olmamız, Güney Doğu Asya Bölgesi’ndeki hedeflerimize ulaşmamızın anahtarlarından biri olacaktır” dedi.

“100’den fazla ülkede tüketicilerle buluşan global markamız Beko, son altı yılda Avrupa beyaz eşya pazarında payını en çok artıran ve böylece sektörün en hızlı büyüyen markası oldu” diyen Çakıroğlu, “Beko, 2014 yılında da, Avrupa’nın ikinci büyük beyaz eşya markası konumunu sürdürüyor. Yıllardır İngiltere beyaz eşya pazarında liderliğini koruyor. Polonya beyaz eşya pazarından sonra, 2014'ün ilk yarısında Fransa solo beyaz eşya pazarında da birinciliğe yükseldi. Ayrıca, Avrupa’nın en büyük beyaz eşya pazarı olan Almanya’da, son 5 yılda pazar payını iki katından fazla artırarak, pazarın en hızlı büyüyen markası oldu. Tayland’ı, Avrupa’daki başarı hikayemizi tekrar etmeyi hedeflediğimiz ASEAN için bir merkez olarak görüyoruz” dedi.


“3 yıl içinde ASEAN’da 500 milyon dolar ciro hedefliyoruz”

Tayland buzdolabı fabrikasında, üretimin yüzde 90’ını ihraç edeceklerini ifade eden Çakıroğlu, “3 yıl içinde Beko markamız ile Tayland’ın yanısıra aralarında Filipinler, Vietnam, Malezya, Singapur, Endonezya, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da bulunduğu 10 ülkeye yaklaşık 310 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi. 3 yıl içinde toplam 100 milyon dolarlık yatırım yapılacağını belirten Çakıroğlu;  ilk 3 yılda toplam 800 bin adetten fazla buzdolabı üretmesi planlanan fabrikanın kapasitesinin zamanla genişleyebilecek potansiyele sahip olduğunu ve 3 yılda ASEAN bölgesinde toplam 500 milyon dolar civarında ciro elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arcelik-yurtdisindaki-7-fabrikasinin-temelini-atti_127616.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!