Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Asıl Büyük Potansiyel Renovasyon Pazarında"

Baumit, 'renovasyon hizmet paketi' ile son tüketicileri de binaların yenilenmesi aşamasında Baumit kalitesi ve güvencesi ile desteklemeyi hadefliyor. Baumit Türkiye Genel Müdürü M. Batuhan Besler ve Baumit Türkiye Pazarlama Müdürü Candan Mumcuoğlu, yapi.com.tr'nin sorularını yanıtladı.

yapi.com.tr
"Asıl Büyük Potansiyel Renovasyon Pazarında"

Foto: Candan Mumcuoğlu ve M. Batuhan Besler

Baumit, 2014 yılında ilk defa uygulamaya aldığı 'renovasyon hizmet paketi' ile son tüketicileri de binaların yenilenmesi aşamasında Baumit kalitesi ve güvencesi ile desteklemeyi hadefliyor. 'Pro Isı Yalıtım Sistemi'nin yanısıra çeşitli sigorta ve hizmetleri kapsayan 'renovasyon hizmet paketi'; uygulama, bakım ve eşya hırsızlık sigortaları, projelerin içeriğine bağlı olarak termal kamera ve Enerji Kimlik Belgesi (EKB), süpervizör hizmetlerini de sunuyor. Paketin bir diğer önemli özelliği de 15 yıl sistem garantisi vermesi.

Günümüzde konut dışı karma projelerde de ciddi bir büyüme söz konusu olduğuna işaret eden Baumit Türkiye Genel Müdürü M. Batuhan Besler, ancak özellikle önümüzdeki dönem için esas potansiyel gördükleri alanın renovasyon pazarı olduğunu söylüyor. Mevcut binaların yaklaşık yüzde 15’inde ısı yalıtımı olduğunu, yüzde 85'ine ise hala yalıtım yapılmadığının altını çizen Besler, ekliyor: "Türkiye'de yaklaşık 20 milyon konut stoğu olduğunu kabul edersek, bu oranın ne kadar büyük bir rakam olduğunu siz de tahmin edebilirsiniz".

'Renovasyon hizmet paketi'nin Mart ayı sonu itibarıyle tüketiciye sunulduğunu belirten Baumit Türkiye Pazarlama Müdürü Candan Mumcuoğlu da, "Ürünlerimizde uygulamayı basitleştirerek, uygulamacıların hayatını kolaylaştırmaya çalışırken; geliştirdiğimiz hizmet modelleriyle de tüketicilerin hayatını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Böylece bu iş artık bir külfet olarak görülmesin ve tüketici, uygulama konusunda daha hevesli olabilsin" diyor.

M. Batuhan Besler ve Candan Mumcuoğlu, bu yıl 37.'si gerçekleştirilen Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul'da yapi.com.tr'nin sorularını yanıtladı:

'Renovasyon hizmet paketi' ile son tüketiciyi merkezine alan bir ürün paketi sundunuz. Isı yalıtım sektörü için 'renovasyon' ne anlama geliyor, neden önemli?

M. Batuhan Besler: Türkiye inşaat sektörü son iki yılda daha çok büyük altyapı yatırımları üzerinden büyüdü. Üst yapıda ise genellikle proje ağırlıklı bir gelişme görüyoruz. Biz, 2014'te kamu yatırımlarının devam edeceği; ancak daha uzun soluklu bir büyüme isteniyorsa özel sektör yatırımlarının da bunu desteklemesi gerektiği görüşündeyiz. Günümüzde sadece konut değil; konut, ofis, AVM gibi karma projelerde de bir büyüme söz konusu. Ancak bizim önümüzdeki dönem için esas potansiyel gördüğümüz alan, mevcut binaların rönöve edilmesi ve ısı yalıtımın yapılması. Türkiye'de mevcut binaların yaklaşık yüzde 15’inde ısı yalıtımı var; yani yüzde 85’lik bir açık söz konusu. Yaklaşık 20 milyon konut stoğu olduğunu kabul edersek; bu oranın ne kadar büyük bir rakam olduğunu siz de kabul edersiniz. Yeni yapılan binalarda ısı yalıtımı, zaten belirli kriterlere, standartlara göre yapılıyor; ne yazık ki halen konut sahiplerinde ısı yalıtımı konusunda çok fazla bir bilinç oluşmuş değil. Hızlı biçimde nasıl kapatabilirim, nasıl daha hızlı bir geri dönüş alabilirim, nasıl daha ucuza mal edebilirim şeklinde düşünülüyor.

Renovasyon pazarını da ikiye ayırabiliriz. Birincisi, kentsel dönüşüm sonrası yapılacak renovasyon çalışmaları; diğeri ise dönüşüm kapsamında olmayıp da yenilenmesi gereken evler…  Kentsel dönüşümün yaratacağı pazar potansiyeli, özellikle İstanbul ve Marmara Bölgesi’nde çok yüksek; kentsel dönüşüm projelerinin neredeyse 3’te 1’i İstanbul’da gerçekleştirilecek. Bu hem metraj olarak, hem de Türkiye ekonomisine katkı anlamında büyük bir potansiyel. Ancak kentsel dönüşüm, çok hızlı başlayan bir projeydi ve istenilen ivmeyle devam edemedi. İşin içinde birden fazla paydaş olduğu için (ev sahibi, hükümet ve müteahhit), bu paydaşların ortak bir noktada buluşması o kadar kolay olmadı. Süreç, hem bu nedenle, hem de piyasa koşulları gereği yeteri kadar hızlı ilerlemedi. Ekonomik boyutuna baktığınız zaman da, devlet tarafından verilen destek ve teşvikler de şu anda istenilen noktada değil. Bizim burada özellikle KDV indirimlerinde, düşük faizli krediler konusunda beklentilerimiz var.


Renovasyon paketi neleri kapsıyor, tüketiciye ne vaadediyor?

Candan Mumcuoğu: Paket, halihazırda olan bir ürün sistemini kapsıyor; ek hizmetler Mart ayı sonu itibarı ile tüketicilere sunuldu. Süpervizörlerimiz, uygulama süresince şantiye alanını ziyaret ediyor ve uygulamayı yerinde kontrol ediyorlar. Çünkü biz ne kadar kaliteli ürün üretirsek üretelim, ürünü asıl ön plana çıkaran faktör uygulama. Bu nedenle uygulamanın da sorunsuz ilerlemesi için düzenli kontroller yapıyoruz. Pakete, insanların hayatını kolaylaştırma amacını taşıyan, uygulama, bakım ve eşya hırsızlık sigortası gibi güvenceler de ekledik. Uygulama sigortası, şantiye alanında iskele kurulu olduğu süre boyunca uygulama esnasında üçüncü şahıslara gelebilecek zararları kapsayan bir sigorta. Aynı sürede yaşanabilecek eşya hırsızlıklarını telafi etmeye yönelik de bir sigortamız var. Ayrıca iskele kaldırıldıktan sonra 2 yıl boyunca yapılacak bakım işlerini de sigorta kapsamına alıyoruz. Ürünlerimizde uygulamayı basitleştirerek uygulamacıların hayatını kolaylaştırmaya çalışırken; geliştirdiğimiz hizmet modelleriyle de tüketicilerin hayatını kolaylaştırmaya çalışıyoruz ki, böylece artık bu iş bir külfet olarak görülmesin ve uygulamaya daha hevesli olunabilsin.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/asil-buyuk-potansiyel-renovasyon-pazarinda_120479.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!