Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AVM’ler için Kader Günü

AVM Yasası olarak da bilinen 6585 sayılı ‘Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’la ilgili CHP’nin açtığı kısmi iptal davası bugün Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) esastan görüşülerek karara bağlanacak.

yapi.com.tr
AVM’ler için Kader Günü

Taraf Gazetesi'nden Adnan Keskin'in haberine göre, CHP, Perakende Ticaret Kanunu’nda büyükşehirlerdeki AVM’lere yapı ruhsatı ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı verme yetkisini Büyükşehir Belediyelerine, AVM’lerdeki perakende işletmelerinin çalışma saatlerini belirleme konusundaki yetkiyi valilere, ülke genelinde ise bakanlığa veren düzenlemelerin iptali için AYM’ye gitti. AYM, bu davada esas incelemesini yapacak ve alınan karar daha sonra açıklanacak.

Torba kanuna iptal de masada

AYM’nin bugün esastan görüşeceği iptal davaları arasında Eylül 2014’de yürürlüğe giren 6552 sayılı torba yasaya yönelik kapsamlı iptal davası da var. CHP, ilgili torba yasanın tam 24 ayrı düzenlemesinin anayasaya aykırı bulunarak iptalini ve bazılarının da yürürlüğünün durdurulmasını istemişti.

CHP’nin iptalini istediği ve bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını da içeren torba kanundaki düzenlemeler arasında “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nda, Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu’da, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda (SGSS), İş Mahkemeleri Kanunu’nda, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda ve Avukatlık Kanunu”nda, değişiklikler yapan düzenlemeler yer alıyor.

ETİKETLER: AVM AYM
http://www.yapi.com.tr/haberler/avmler-icin-kader-gunu_130913.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!