Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi

"AVM'li Yol Değil, Ağaçlı Yol İstiyoruz"

İzmir'de bulunan Özelleştirme İdaresi'nin Karayolları 2'nci Bölge Müdürlüğü binası ve şantiyesinin olduğu 54 dönümlük arazi, imar planı değişikliği ile satılıyor.

yapi.com.tr
"AVM'li Yol Değil, Ağaçlı Yol İstiyoruz"

İzmir'de Özelleştirme İdaresi'nin imar planını AVM, otel, residans yapılmasına olanak sağlayacak şekilde değiştirildikten sonra satışa çıkardığı, Bornova ağaçlı yol yakınlarındaki alanın satışına tepkiler her geçen gün artmaya başladı.

Yurt Gazetesi'ni haberine göre, 'diren ağaçlı yol' eylemleriyle başlayan tepkilere destek veren kurumlara, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu da eklendi.

Ağaçlı yolda toplanan grupta TMMOB'a bağlı meslek odalarının İzmir Şube Başkanları yerini aldı. Meslek odalarına Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, meclis üyesi Olgun Atilla, Konak Belediye Başkan Yardımcısı Savaş Akınbingöl de destek verdi. Mühendis ve mimarlar üzerinde 'AVM'li yol değil ağaçlı yol istiyoruz' yazılı pankart taşıdı. Grup, 'Ağaçlı yol halkındır satılamaz', 'mühendisler, mimarlar susmayacak', 'rant için değil halk için plan' sloganı atarak, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü önünden Karayolları 2'nci Bölge Müdürlüğü önüne kadar yürüdü.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, Karayolları'ndan sonra DSİ ve Zeytincilik Enstitüsü'ne ait alanların da satılmasının sözkonusu olabileceğini belirterek, "Bu üç kuruluşun yer aldığı 70 hektarlık alan 1/25000 ölçekli İzmir Çevre Düzeni planında 'Büyük Kentsel Yeşil Alan' olarak tanımlanmıştır. Plan hedefleri gerçekleştiğinde, İzmir kenti Kültürpark alanının iki katına yakın büyüklükte bir kent parkı kazanmış olacaktı" dedi.

"Satış, kent suçudur"

Üst ölçekli planlara aykırı olarak, yeşil doku ile bütünleşen kamuya ait bir alandan vazgeçildiğini belirten Çiftçi, "Bu alanın Kentsel ve Bölgesel İş Merkezi alanına (ticaret, konut, AVM, rezidans) dönüştürülmesi, hatta iptal edilmesi kaçınılmaz olan plan değişikliği esas alınarak 19 Eylül'de yapılacak ihale ile satışa çıkarılmasının bir kent suçudur" diye konuştu.

Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır da, İzmir'in bu uygulamayla yeşil alan ve belediye hizmet alanından mağdur bırakılmak istendiğini söyledi. Bornova Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Şehir Plancıları Odası'nın, satışa çıkarılan arazinin imar plan değişikliğinin iptali için Danıştay'da yürütmeyi durdurma istemi ile iptal davası açtığına dikkat çeken Sındır şöyle konuştu:

"Ancak ne yazık ki 19 Eylül'de satış ihalesinin yapılacağının duyurulduğu ilanda bile, planın davalık olduğu bilgisi verilmemiş. Davanın varlığı duyurulmamış. İhale yapılmadan yürütmeyi durdurmayla ilgili kararın verilmesi için Danıştay'a dilekçe verdik. Davalı idare görüş vermediği için mahkeme bu konuda henüz kararını vermedi. Hukukun üstünlüğüne olan inancımızla bekliyoruz. Ancak, kentin ihtiyacı olan yeşil ve belediye hizmet alanının ne özel sektöre verilmesine, ne de başka amaçlarla kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Bunun için mücadele edeceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/avmli-yol-degil-agacli-yol-istiyoruz_112241.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!