Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Bu Yol Şehircilik Anlayışının Katledilmesidir"

ODTÜ yolunun “1071 Malazgirt Bulvarı” adı verilen birinci etabı bugün açılıyor. Şehir plancısı Tahir Çalgüner, daha sonra yapılacak ikinci yolla ODTÜ’nün yolgeçen hanına dönüşeceği uyarısı yaptı.

yapi.com.tr
"Bu Yol Şehircilik Anlayışının Katledilmesidir"

Ankara’da, 1071 Malazgirt adı verilen ODTÜ yolu, bugün Başbakan Erdoğan’ın da katılacağı törenle açılıyor. Sol Gazetesi'nin haberine göre, şafak baskını sonrasında kesilen ağaçlarla ve ODTÜ’lülerin günler süren eylemleriyle gündeme gelen yolla ilgili değerlendirmelerde bulunan Şehir ve Bölge Plancısı Tahir Çalgüner, yolun halen yürürlükteki üst plana uygun olmadığını belirterek, daha sonra yapılacak bağlantı yoluyla birlikte ODTÜ’nün yol geçen hanına döneceği uyarısı yaptı.

Hız rekoru

Ankara Büyükşehir Belediyesi çok sayıda ağacın kesilmesine neden olan yolun, Ankara trafiğine yeni bir can katacağını savundu. 4 ayda tamamlanan yol, Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü projeler arasında en hızlı tamamlanan projeler arasında yer aldı. Metro gibi kent içi ulaşım için önemli olan projeleri yıllardır tamamlayamayarak “en uzun süre devam eden proje” konusunda esprilere konu olan Büyükşehir Belediyesi, bulvarla ilgili yaptığı açıklamada, refüjün de tamamen ağaçlarla kaplandığını belirtti.

"Üst plana aykırı"

Şehir ve Bölge Plancısı, akademisyen Tahir Çalgüner, Malazgirt Bulvarı’nın mevcut üst plana uygun olmadığını söyledi. “Eğer uygundur diyen varsa yalan söylüyor” diyen Çalgüner, bu yola sonradan bir bağlantı yapılacağına dikkat çekti. “Vişnelik Sosyal Tesisleri mevkisinden yapılacak bu bağlantı, ODTÜ kampüsünün ortasından geçecek ve Bilkent yolunu takiben Eskişehir yoluna bağlanacak” diyen Çalgüner, böylelikle Eskişehir yoluna anlamsız ve gereksiz iki dev kavşak yapılacağını kaydetti.

AUAP 2038’le yasallaşacak

Bu ikinci aşama ile ODTÜ’nün yol geçen hanına döneceği uyarısı yapan Çalgüner, mevcut üst planda yeri olmayan yolun, Büyükşehir Belediyesi’nin Gazi Üniversitesi’ne sipariş ettiği Ankara Ulaşım Ana Planı 2038’le “yasallaştırılacağını” belirtti. Doğu-batı aksında Eskişehir yoluna paralel geçecek bu yolun, açılması düşünülen Çay Yolu metrosunun da kullanım ve doluluk kapasitesini düşüreceğini kaydeden Çalgüner, “Açılan yollar ürküttüğü trafiğe değmeyecek” dedi.

"Bu yol şehircilik anlayışının katledilmesidir"

ODTÜ Fikir Kulüpleri Federasyonu da bir açıklama yaptı. “Bu yol şehircilik anlayışının katledilmesidir, bu yol halkın vergilerinin şov için harcanmasıdır, bu yol Ankara’nın ormanlarına yönelik bir saldırıdır” denen açıklamada, açılış töreninin anlamsız bir şovdan başka bir şey olmadığı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-yol-sehircilik-anlayisinin-katledilmesidir_117481.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!