Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bursa’nın Dönüşüm Planı Hazırlandı

Bursa´da 2030 yılına kadar konut ve sanayi alanlarının yeterli olduğunu, sanayi bölgelerinde yüzde 50 oranında boşluk bulunduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yapı stoğu yetersiz bölgeleri yerinde dönüştürerek ve yeni semtler oluşturmak istediklerini söyledi.

yapi.com.tr
Bursa’nın Dönüşüm Planı Hazırlandı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehir merkezinde bulunan ve yanlış politikalar sonucu adeta birbirine giren konut ve sanayi alanlarını ayrıştırarak yeni semtler ve bölgeler oluşturmak istediklerini söyledi. Kentin özellikle otomobil fabrikalarının faaliyete geçmesinin ardından düzensiz bir şekilde yoğun göç aldığını, yaşanan yoğunluk nedeniyle mesken ile sanayi alanlarının birbirine karıştığını vurgulayan Başkan Altepe, alt katta sanayi alanı üst katlarda da mesken bulunan sağlıksız yapıları yerinde dönüştürerek üretim tesislerini sanayi bölgelerine aktaracaklarını söyledi. Bunun için uygulama aşamasında olan 2030 İl Çevre Düzeni Planı´nın gerekli alt yapıyı kendilerine sağladığını ifade eden Başkan Altepe, "Alanında uzman kişilerle 180 toplantıda 2780 sektör temsilcisiyle birlikte hazırladığımız bu plana göre, kentteki imar ve konut alanlarının yeterli olduğu, sanayi alanlarının neredeyse yüzde 50 oranında boş olduğu ortaya çıktı. Yani dönüşüm için yeterli konut ve sanayi alanı var. Bu durum, gerçekleştirmek istediğimiz dönüşümü teknik olarak mümkün kılıyor" dedi.

"Yüzde 95 onay bekliyoruz"

 Hedeflerinin şehir merkezindeki bölgelerin tekrar yapılandırılması ve yeni semtlerin oluşturulması olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, "Mevcut manzaraya bakıyoruz; bir yanda döküm yapılıyor, diğer yanda da insanlar oturuyor. Bu görüntüler sağlıklı değil, Bursa´ya yakışmıyor. Şehir merkezindeki imar alanlarının konut olarak kullanılması, üretim tesislerinin de sanayi bölgelerinde olması gerekiyor. Temel hedefimiz budur" diye konuştu. Kentsel dönüşümün Bursa için çok önemli olduğunu, kentin kabuk değiştirmesinin kaçınılmaz bir hal aldığını belirten Başkan Altepe, "Bu şehrin dönüşmesi, çok daha kaliteli hale gelmesi bizim en büyük hedefimiz. Yeni ve kaliteli semtler oluşturmak için kafa yoruyoruz. Bursa'mızın geleceği belli, 2030 yılına kadar ciddi oranda nüfus artışı beklenmiyor ve sanayi ile konut alanlarımız yeterli. Burada iş yerel yöneticiler olarak bize ve vatandaşa düşüyor. Karşılıklı anlayış ve istekle tüm problemlerin üstesinden geleceğimize inanıyoruz" şeklinde konuştu. Kentsel dönüşümün vatandaşlarla anlaşarak olacağını, yüzde 95 oranında onay verilmeyen bölgelerde dönüşüme girmeyeceklerini vurgulayan Başkan Altepe, "Dönüşümü öncelikle vatandaş istemeli. Yeni yasaya göre yüzde 50 oranında onay yeterli oluyor ama geriye kayan yüzde 50´lik kesimle kavgalı hale geliyorsunuz. Bizler yerel yöneticiyiz. Dolayısıyla halkla daima iç içeyiz. O nedenle böyle bir oranla dönüşüme girmemiz imkansız. En az yüzde 95 onay olacak ki biz de üzerimize düşeni yapalım ve kentlerimizi yaşanabilir çağdaş mekanlar haline getirelim" ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursanin-donusum-plani-hazirlandi_107754.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!