Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

CHP’li Belediyeler ve TMMOB İşbirliği İmzaladı

İstanbul'da bulunan 14 CHP'li belediye ile Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı meslek odaları, 'yaşanabilir bir kent ve yaşanabilir bir İstanbul için' sloganıyla işbirliği protokolü imzaladı.

yapi.com.tr
CHP’li Belediyeler ve TMMOB İşbirliği İmzaladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Belediyeler Birliği ile Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı meslek odalarının İstanbul şubeleri arasında, 'Sağlıklı Kentleşme, Nitelikli Yapılaşma, Kültürel, Tarihi ve Doğal Çevre Değerlerinin Korunarak Geliştirilmesi İçin Ortak Mesleki Denetim ve Teknik İşbirliği Protokolü", düzenlenen basın toplantısıyla imzalandı.

DHA'nın haberine göre, İmza törenine, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, İstanbul'daki ilçe belediye başkanları, TMMOB'a bağlı 24 meslek odası başkanı ve bazı CHP milletvekili adayları katıldı.

Protokol, şehir hakkı ve kente karşı suç kavramlarının somutlaşması açısından önemli

İmza töreninde konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, protokole emeği geçen herkese teşekkür ederek, "İmzalayacağımız işbirliği protokolü, uzun yıllardır ilgili çevrelerde tartışılan ve benimsenen 'şehir hakkı' kavramının uygulamaya taşınması açısından, 'kente karşı suç' kavramının somutlaştırılması açısından önem taşıyor. Protokolü imzalayacak taraflar için, İstanbul'un yönetim paydaşları ifadesini kullandım. Anayasaya göre yerel yönetimlerden meslek odaları da yerel yönetim birimleridir. Belediyeler mekansal olarak, meslek odaları da mesleki olarak yerel yönetim birimleridir. Bu uygulama 6 ayda bir gözden geçirilecektir. Protokolün tarafları 6 ayda bir araya gelerek yeni işbirliği alanlarını tartışacaklar" dedi.

Protokol, İstanbul için çok güçlü bir savunma bloku inşaa etmektedir

Bu uygulamanın diğer odalarla ve mesleki örgütlerle de geliştirilmesini istediğini belirten Karayalçın, "Bana göre diyalog örgütlü bir çerçevede oluşturulmalıdır. İlk kez bunu başlatıyoruz. Bu yolla, İstanbul'daki CHP'li belediyeler kendilerini daha da yerelleştirecekler, daha da adem-i merkeziyetçi bir yapıya yönelecekler. Ayrıca bu işbirliği protokolüyle İstanbul'un toprakları, İstanbul'un doğallıkları ve İstanbul'un tarihi değeri için çok güçlü bir savunma bloku inşaa edilmektedir" diye konuştu.

İstanbul ve İstanbullular'ın geleceğini çok ciddi anlamda etkileyecek

6 ay sonraki değerlendirme toplantısında, işbirliği alanına İstanbul için çok önemli olan deprem ve kentsel dönüşüm konularının da eklenmesi gerektiğini belirten Karayalçın şunları söyledi: "2002'den bu yana İstanbul'da işletilmekte olan kentsel dönüşüm uygulamasını İstanbul için bir idam fermanı niteliğini taşıdığını düşünüyorum. İstanbul'da oluşturacağımız bu güçlü savunma blokunun, kentsel dönüşüm alanında ortaya koyacağı yaklaşımlarla İstanbul ve İstanbulluların geleceğini çok ciddi olarak etkileyeceğini düşünüyorum."

Bu protokol bilim, akıl, mantık, teknik dışı maddeye karşı bir meydan okumadır

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptığı konuşmada, zaman zaman yerel ve merkezi yönetimlerle karşı karşıya geldiklerini belirterek, "Bu protokol bizim açımızdan çok önemli. Halka karşı büyük bir taaruz içinde olan ve insani değerlerin her birine karşı çıkarak hayatımızı yeniden biçimlendirmeye çalışan AKP, bizim mesleğimizle ilgili çok ciddi bir hamle yaptı. Bizim mesleğimizle ilgili, 3194 sayılı imar yasasına, proje, vize istenmeyecek gibi hiçbir alt yapısı olmayan bir iki cümlelik yasa maddesi bir gece yarısı operasyonuyla kabul edildi. En azından bu protokol, bu bilim dışı, akıl dışı, mantık dışı, teknik dışı ve insani her türlü değer dışı olan bu maddeye karşı bir meydan okuma, işbirliğidir" dedi.

Konuşmaların ardından, Murat Karayalçın ve Mehmet Soğancı başta olmak üzere İstanbul'daki CHP'li belediye başkanları ve TMMOB'a bağlı oda başkanları hazırlanan protokol metnini tek tek imzaladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/chpli-belediyeler-ve-tmmob-isbirligi-imzaladi_131228.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!