Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TMMOB: Mücadelemiz Büyüyecek

TMMOB’a bağlı 24 oda başkanı, "AKP hukuku, bilimi yok sayan bir perspektifle, mühendisleri, mimarları ve şehir plancılarını itibarsızlaştırmayı görev edinmiştir" dedi.

yapi.com.tr
TMMOB: Mücadelemiz Büyüyecek

TMMOB'a bağlı odalar, AKP hükümetinin, yeni bir torba yasa tasarısı ile kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engelleri kaldırma hazırlığına tepki gösterdi.

Ankara’da bir araya gelen oda başkanları ortak bir deklarasyona imza attı. Açıklamada, “TMMOB ve odalarımızın ülkemizin kentsel ve doğal değerlerinin talanına ve meslek örgütlerimizin etkisizleştirilmesine karşı mücadelesi büyüyerek sürecek” vurgusu yapıldı. Açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

'Ranta karşı duruyoruz'

Yeni liberal dönüşüm, 2B ile orman arazilerinin yağmalanması, kentsel-kırsal alanlardaki halka ait özel mülkiyetlerin el değişimi yoluyla mülksüzleştirilmesi, kentsel dönüşüm ve bütün ülkenin kamusal değerlerinin yapılaşmaya açılması gibi rant eksenli totaliter politikalarla sürmektedir. Bu yeni sağ politikalar karşısında duran, mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetlerinin ve toplumsal yarar için çalışan mücadeleci meslek örgütlerinin etkisizleştirilmesi, iktidarın sermayeye hizmeti açısından bir bütünlük oluşturmaktadır.

Bağımsızlık hedef alınıyor

İş cinayetlerinin ve yolsuzlukların üzerine toprak atılırken; bu canların hesabını soran ve rant dağıtımına karşı toplumsal faydanın peşinde koşan TMMOB ve bağlı odaları iktidar tarafından yok edilmek istenmektedir.

AKP daha da ileriye giderek, hukuku, bilimi yok sayan bir perspektifle, mühendisleri, mimarları ve şehir plancılarını itibarsızlaştırmayı kendisine görev edinmiştir. Yeni değişikliklerle; mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetleri ve ilgili meslek örgütlerinin, böl-parçala-küçült-etkisizleştir-yönet yaklaşımıyla demokratik ve merkezi yapılardan rekabetçi yerel yapılara dönüştürülmesi, siyasi iktidarın yönetimine, bakanlıklara bağlanması amaçlanmaktadır. Odaların bağımsızlığı ortadan kaldırılmak istenmektedir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-mucadelemiz-buyuyecek_127032.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!