Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Meslek Odaları: Ellerimiz Temiz, Alnımız Ak, Başımız Dik

Ortak bir açıklama yapan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) çatısı altındaki 24 Oda, "Ne iktidarın baskıları, ne de yandaş medyasının yalan ve tehditleri bizleri kamusal, toplumsal, mesleki yararları savunmaktan alıkoyamaz. Kamuoyuna sesleniyoruz. Ellerimiz temiz, alnımız ak, başımız diktir" dedi.

yapi.com.tr
Meslek Odaları: Ellerimiz Temiz, Alnımız Ak, Başımız Dik

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı 24 Odanın imzasını taşıyan yazılı açıklamada, son 10 gündür ağız birliği etmişçesine, neredeyse aynı cümleler ile yandaş medya ve bazı köşe yazarları, cumhurbaşkanının bir danışmanı ile bir milletvekili tarafından TMMOB ve Mimarlar Odası'na yönelik düzeysiz, yalan, iftira, hakaret ve suçlamalarda bulunulduğuna dikkat çekiliyor ve "Ne iktidarın baskıları, ne de yandaş medyasının yalan ve tehditleri, bizleri kamusal, toplumsal, mesleki yararları savunmaktan ve gerçekleri teşhir etmekten alıkoyamayacaktır" deniliyor. TMMOB ve bağlı Odaların, Anayasa ve hukuktan aldığı güçle kamusal ve toplumsal yarar ilkesinden taviz vermeden bilimsel-mesleki kabullerin taşıyıcısı, savunucusu olduğunun anımsatıldığı açıklamada, "TMMOB`ye bağlı meslek Odaları, AKP Hükümeti ve Sayıştay denetiminden kaçırılan tüm kurum ve kuruluşlardan şeffaf ve temizdir" deniliyor.

Bilgisayar Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Fizik Mühendisleri Odası, Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri Odası, Gemi Mühendisleri Odası, Gıda Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, İçmimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Maden Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası, Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası, Meteoroloji Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Orman Mühendisleri Odası, Petrol Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası Tekstil Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası imzasıyla yapılan ortak açıklama şöyle:

"Dertleri, TMMOB ve Mimarlar Odası ile biz TMMOB`ye bağlı bütün Odaların tarih, kültür, doğa, kent ve kır, enerji, maden, tarım, gıda rantları önünde engel oluşturmamız; sanayisizleştirme süreci ve özelleştirme talanına dur dememizdir. Kurulduğu tarihlerden bu yana iktidarların karar ve tasarruflarını toplumsal yarar ve mesleki fayda süzgecinden geçiren, mesleki-bilimsel doğruları dayanak alarak muhalif tavrını ülkenin en karanlık dönemlerinde bile sergilemekten geri durmayan TMMOB ve bağlı Meslek Odaları, AKP iktidarının ve yandaş medyasının önde gelen hedeflerinden biridir. Ancak bilinmesini isteriz ki, rant politikaları ile kentlerimizi, yaşam alanlarımızı, doğayı ve tüm çevremizi talan eden AKP`ye karşı çıkan TMMOB ve bağlı Odaları, Anayasa ve hukuktan aldığı güçle kamusal ve toplumsal yarar ilkesinden asla taviz vermemiş, bilimsel-mesleki kabullerin taşıyıcısı, savunucusu olmuştur.

TMMOB ve bağlı Odaların, AKP ve yandaşlarının havsalasının almayacağı ölçüde temiz olduğu kamuoyunca bilinmektedir. 12 Mart ve 12 Eylül gibi baskı dönemlerine nasıl direndi isek, AKP iktidarının baskılarına da onurlu bir şekilde direneceğimiz açıktır, kesindir. AKP`nin TMMOB ve Odalarına yönelik baskıcı bir zihniyetle vesayet kurmak üzere yaptığı tüm düzenlemelerin geri alınması, Odaların özerk ve bağımsız yapılarının güçlendirilmesi ve kamu-toplum yararı ile kamusal hizmet üretimi için mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz.

Kamuoyuna sesleniyoruz. Ellerimiz temiz, alnımız ak, başımız diktir. TMMOB`ye bağlı Odalar Anayasa`nın 135. Maddesi`ne göre kurulmuş kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır, demokratik meslek Odalarıdır. Her bir Odamızın Anayasa`dan ve 6235 sayılı TMMOB Yasası`ndan aldığı yetkiyle oluşturduğu uygulama yönetmelikleri doğrultusunda Genel Kurulları, Yönetim Kurulları, Onur Kurulları, Denetleme Kurulları bulunmaktadır. Bu kurullar Anayasa`nın amir hükümleri doğrultusunda Odaların her türlü idari ve mali denetimlerini gerçekleştirmektedir. Her bir kuruşa kadar gelir ve giderlerimizin denk bütçe esasıyla yapılan bütün dökümü, genel kurul çalışma raporlarında, dönem içlerinde hazırlanan raporlarda yer almakta ve web sayfalarımızda yayımlanmaktadır. İddia ediyoruz, TMMOB`ye bağlı meslek Odaları, AKP Hükümeti ve Sayıştay denetiminden kaçırılan tüm kurum ve kuruluşlardan şeffaf ve temizdir.

Ne iktidarın baskıları ne de yandaş medyasının yalan ve tehditleri bizleri kamusal, toplumsal, mesleki yararları savunmaktan ve gerçekleri teşhir etmekten alıkoyamayacaktır. Meslek Odaları susmadı, susmaz; güneş balçıkla sıvanamaz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/meslek-odalari-ellerimiz-temiz-alnimiz-ak-basimiz-dik_132406.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!