Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

TMMOB'dan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Siyah Çelenk

AKP iktidarının TMMOB Yasasını yeniden çıkarma girişimini protesto etmek için TMMOB'un 52 ilde düzenlediği siyah çelenk koyma eyleminin İstanbul ayağı, saat 12.30'da Çevre Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü önünde gerçekleştirildi.

yapi.com.tr
  • TMMOB'dan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Siyah Çelenk
  • TMMOB'dan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Siyah Çelenk
  • TMMOB'dan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Siyah Çelenk
  • TMMOB'dan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Siyah Çelenk
  • TMMOB'dan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Siyah Çelenk
  • TMMOB'dan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Siyah Çelenk
  • TMMOB'dan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Siyah Çelenk

TMMOB üyeleri, TMMOB Yasası'ndaki değişiklikleri de içeren torba yasaları İKK'ların bulunduğu tüm illerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri önüne siyah çelenk bırakarak protesto ettiler. İstanbul'da TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi önünde toplanan TMMOB üyeleri; 'TMMOB susturulamaz', 'torba yasaya hayır' sloganlarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü önüne yürüdü. Eylem, burada yapılan basın açıklamasının ardından siyah çelenk bırakılması ile son buldu.

TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Süleyman Solmaz tarafından okunan ve özetle 'torba yasaları derhal geri çekin' çağrısı yapılan basın açıklaması ise şöyle:

"AKP iktidarının tüm ülkeyi yeniden dönüştürme, halka ait tüm alanları sermayeye açma, kentsel ve doğal değerleri talan etme politikalarında artık son aşamaya gelindi. Siyasal iktidar, hazırladığı torba yasalarla kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engelleri de kaldırma hazırlığında. AKP iktidarının gündeme getirdiği son iki torba yasa, imar, yapılaşma, meslek alanları ve çalışma hayatında önemli değişiklikler getiriyor.

Tabi ki bu torbanın içinde AKP’nin rant politikalarının önünde en büyük engel olarak gördüğü TMMOB de var.

Çünkü TMMOB ve Odaları; AKP’nin kentler üzerindeki oyununa karşı durdu, "Kentsel dönüşüm" adı altında "rantsal dönüşüme" karşı çıktı.

Çünkü TMMOB ve Odaları; yayınladıkları raporlar, basın açıklamaları, açtıkları davalarla AKP’nin ormanları, kıyıları, meraları; suyumuzu, toprağımızı yağmalamasının önünde durdular.

Çünkü TMMOB ve Odaları; neoliberal politikalarla bu ülkenin yağmalanmasına karşı, kamu yararı için mücadele ettiler.

Çünkü TMMOB ve Odaları; hukuksal girişimlerle, siyasi iktidarın rant amaçlı politikalarına, serbestleştirme, özelleştirme uygulamalarına, yağma ve talana "dur" dedi; taşeronlaştırma uygulamalarına, işten çıkarmalara, işsizlik, yoksulluk ve düşük ücretlere karşı, yüzlerce işyerinde direnen işçilerle bir arada oldu.

İşte bu yüzden TMMOB AKP’nin hedefinde…

Ülkemizde iş cinayetlerinin ve yolsuzlukların üzerine toprak atılırken; bu canların hesabını soran ve rant dağıtımına karşı toplumsal faydanın peşinde koşan TMMOB ve bağlı Odaları iktidar tarafından yok edilmek isteniyor. Önce mali denetim tehdidiyle, sonra miting meydanlarında hedef göstererek, ardından yetkilerini kısıtlayarak TMMOB üzerinde vesayet oluşturmaya çalışan iktidar, istediğine bir türlü ulaşamayınca şimdi yasasını değiştirerek TMMOB’nin örgütlülüğünü dağıtmak, parçalanmış bir yapıyla ülkemizin mühendis ve mimarlarının toplumdan yana gür sesini kesmek istiyor.

Ancak bilinmelidir ki mühendis, mimar, şehir plancıları ve meslek örgütleri; ülke, kamu, halk, meslek, meslektaş yararı bütünlüğündeki mücadelesini sürdürecek, AKP gericiliği,  piyasacılığına ve diktasına teslim olmayacaktır.

Odalarımız ve Birliğimiz TMMOB, 1970’lerden bugünlere dek oluşturduğu demokratik mevzileri koruyacaktır. Toplumsal muhalefet güçleriyle birlikte eşit, özgür, demokratik, halkının refah,  kardeşlik ve barış içinde yaşadığı, gericiliğin dogmatizminin alt edildiği, bilim ve tekniğin aydınlatıcılığındaki yeni bir Türkiye mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.

Şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanına sesleniyoruz;

Hazırladığınız yasa değişikliği, meslek alanlarımızın ve örgütümüz TMMOB’nin tüm birikimlerini halkımızın yararına kullanmaya, AKP iktidarının yarattığı rant düzenini teşhir etmeye, ülkemizi aydınlık geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam etmemizi engelleyemeyecektir.

Unutmayın ki; siz TMMOB’yi yok etmeye çalışsanız da TMMOB her yerde…

TMMOB Soma’da; Ermenek’te, Zonguldak’ta; TMMOB, Atatürk Orman Çiftliği’nde; TMMOB, bu ülkenin toprağının altını üstüne getirenlere karşı Kazdağlarında, TMMOB, emperyal güçlerin dayattığı nükleer santrallere karşı Mersin’de, Sinop’ta; TMMOB, suyumuzun ticarileştirilmesine karşı Karadeniz’de, Akdeniz’de, Ege’de; TMMOB, Alakır vadisinde, Artvin Cerattepe’de, Yırca’da, Diyarbakır Hevsel bahçelerinde, Burdur’da, Bartın’da, Sakarya Karasu’da; TMMOB, Taksim’de, Gezi’de, Anadolu’da, kentte, kırda bu ülke insanının yaşadığı her yerde…

O yüzden bu torba yasaları derhal geri çekin.

Torba yasalarla altyapısı hazırlanan yalana, talana, yıkıma, yağmaya izin vermeyeceğiz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmobdan-cevre-ve-sehircilik-bakanligina-siyah-celenk_127646.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!