Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TMMOB’dan Kültürpark için Hyde Park Önerisi

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu taşınacak olan Fuar alanının ve Kültürpark’ın kullanımına ilişkin görüş ve önerilerini paylaştı. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Melih Yalçın, “ Adı Kültürpark olması sebebiyle kültürle ilgili olarak kullanılmasını istiyoruz. Mesela Hyde Park örneği güzel bir örnek olabilir” şeklinde konuştu.

yapi.com.tr
TMMOB’dan Kültürpark için Hyde Park Önerisi

Kentin vizyon projesi Gaziemir Fuar Alanı’nın tamamlanmasının ardından işlevsiz kalacak Kültürpark için Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği İzmir İl Koordinasyon Kurulu’ndan çarpıcı bir öneri geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun kentin farklı kesiminden temsilcilerle yaptığı ortak akıl zirvesi ve İzmir Fuarı ile internette yapılan anketlerle gerçekleştirilen fikir alışverişi sonrası topa giren TMMOB üyeleri Kültürpark için Hyde Park önerisi sundu.

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu üyeleri basın karşısına geçerek Kültürpark’ın geleceği hakkında görüşlerini aktardı. Heyet yeni fuar alanının kongre merkezi ya da benzeri bir şekilde kullanımına karşı çıkarken Londra’daki Hyde Park önerisini gündeme getirdi.

Rant uğruna talan ettirmeyeceğiz!

İzmir Mimarlık Merkezinde yapılan basın toplantısında konuşan Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şube Başkanı Özay Yerlikaya, “Kültürpark olarak da anılan İzmir Fuar Alanı, Türkiye’de fuarcılığın öncü kenti olan İzmir’in kimlik değerlerinden olmasının yanı sıra, kent merkezinde yer alan tek yeşil alan, İzmir ve ulusal tarih içindeki önemi ve kent belleğindeki rolü ile doğa ile kültürün iç içe geçtiği bir kültürel peyzaj alanıdır.  Bu bağlamda bünyesinde barındırdığı canlı doku çok büyük öneme sahiptir. 421 bin metrekare’lik bir alan olan Kültürpark’ta 200’den fazla türe ait 7 bin 261 ağaç ve çalı bulunmaktadır. Dolayısı ile Kültürpark’ın geleceği tartışmalarında ve tasarılarında sahip olduğu bu önem ve özelliklerin hassasiyetle korunması gerekmektedir. Ancak ülkemiz metropollerinde örneklerini sıkça gördüğümüz üzere tarihi alanların, yeşil alanların hızla yok edilerek betonlaştırıldığı, bizden sonrakilere verilmek üzere bize emanet bırakılan değerlerin rant uğruna bir bir talan edildiği su götürmez bir gerçektir. Aynı kaderi Kültürpark’ın yaşamaması için her platformda tarihi, kültürel değerlerimize, kentimize sahip çıkmanın sorumluluğu ile hareket etme gerekliliğini hatırlatmak meslek odaları olarak öncelikli görevimizdir. Bu görev ve sorumlulukla, Kültürpark’ın Kongre Merkezi ya da benzer şekildeki işlevlerle yapılaşmasının ve yapılaşma yoğunluğunu arttırıcı her türlü önerinin karşısında olduğumuzu bildiriyoruz” dedi.

Hyde Park güzel bir örnek olabilir

İl Koordinasyon Dönem Sekreteri Melih Yalçın ise, “Adı Kültürpark olması sebebiyle kültürle ilgili olarak kullanılmasını istiyoruz. Mesela Hyde Park örneği güzel bir örnek olabilir” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmobdan-kulturpark-icin-hyde-park-onerisi_124649.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!