Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Boş Arazilerde Güneşten Enerji Üretilecek!

Güneş enerjisine Vakıflar da giriyor. Türkiye çapında kullanmadıkları geniş arazileri bulunduğunu tespit eden Vakıflar, güneş enerjisi üretip satmak için harekete geçti. Tarıma ve diğer kullanımlara uygun olmayan arazilerde enerji üretmek için Vakıf Enerji isimli bir şirket kurulacak. Gözler, Bakanlar Kurulu'nda.

yapi.com.tr/AA
Boş Arazilerde Güneşten Enerji Üretilecek!

Vakıflar Genel Müdürlüğü, enerji sektörüne girmeye hazırlanıyor. Genel müdürlük, Türkiye ’nin birçok yerinde bulunan ve tarıma veya başka bir faaliyete uygun olmayan arazilerini, güneş enerjisi üretmek için kullanacak.

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Türkiye’nin güneş haritalarını çıkardıklarını, Vakıflar’a ait boş arazilerin, güneş enerjisi üretmek için kullanılmasının uygun olduğunu tespit ettiklerini belirtti.

Bakanlar Kurulu’nun çalışmayı onaylaması halinde, Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak ‘Vakıf Enerji’ isimli bir şirket kuracaklarını belirten Ertem, şirketin de güneş enerjisi tesisi kurma çalışmalarına başlayacağını söyledi.

Şirkete izin çıkmazsa araziler enerji üreticilerine kiralanacak

Çalışmanın gelecek günlerde vakıflardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a sunulacağını dile getiren Ertem, Arınç’ın da projeyi Bakanlar Kurulu’na sunacağını söyledi. Ertem’in verdiği bilgiye göre şirket İzmir, Karaman, Kayseri, Eskişehir’de bulunan geniş vakıf arazileri üzerinde, güneş enerjisinden, elektrik üretmek üzere sistemi kuracak. Elde edilen enerji de satılacak.

Ertem, “Bakanlar Kurulu’ndan olumsuz bir karar çıkması halinde ise araziler enerji üretimi için yatırımcılara kiralanabilecek” dedi.

Arazilerimiz var, istifade edemiyoruz

Vakıflar Genel Müdürlüğünün hazineden hiçbir katkı almadan, gelirlerini kendi kazanan bir kurum olduğunu vurgulayan Ertem, şunları kaydetti:

“Bizim yurt sathında birçok kullanılmayan, boş arazimiz var. Arazi var, yatırımcılar arazi bulamıyor, biz de arazi var değerlendiremiyoruz. Enerji son günlerin en önemli ve revaçta olan yatırımı, biz vakıfların gelirlerini arttırmak için neler yapabiliriz diye düşünürken, enerji işini yapabileceğimizi gördük. İlk etapta güneş enerjisi işi verimli. Eskişehir, İzmir, Kayseri, Karaman güneş enerjisi noktasında verimli yerler. İşletme, şirket bizim olacak, yüzde yüz sermayesi de bize ait olacak. Geliri ile de vakıf işleri yapılacak. Önemli olan bu tür yatırımların kendisini amorti etme süresi, 7-8 yılda kendisini amorti ediyor, bizim arazilerimiz var istifade etmiyoruz. Buralar tarım arazisi de değil.”

Ertem, Vakıf Enerji şirketinin sonraki dönemlerde, petrol, rüzgar enerjisi gibi farklı alanlarda da iş yapabileceğini sözlerine ekledi.

ETİKETLER: güneş enerjisi
http://www.yapi.com.tr/haberler/bos-arazilerde-gunesten-enerji-uretilecek_116703.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!