Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Örnek Olmak için Evine Güneş Enerjisi Santrali Kurdurdu

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu, bilim insanlarının güneş enerjisinin kullanımında topluma örnek olması gerektiği düşüncesinden yola çıkarak, kendi evine güneş enerjisi santrali kurdurdu.

yapi.com.tr
Örnek Olmak için Evine Güneş Enerjisi Santrali Kurdurdu

Tunçmatik’in yan kuruluşu olan Powergie firması tarafından gerçekleştirilen Ahmet Dervişoğlu projesi, yaklaşık 10 bin TL’lik bir yatırımla hayata geçirildi. Dervişoğlu, Gönen’de bulunan evine kurdurduğu 3 kWp gücündeki güneş enerjisi sistemiyle, artık kendi elektriğini kendisi üretiyor. Karşılaştığı birçok bürokratik zorluğa rağmen yılmadan projeyi tamamlayan Dervişoğlu, “Güneş enerjisi sistemini evimin bahçesine kurmamdaki temel amacım, sistemin Türkiye’de yaygınlaşmasına katkıda bulunmak. Bu sistemle elektrik üretimi esnasında çevreyi kirletmiyorsunuz. Sistemde hareketli parçalar olmadığı için bakımı kolay ve uzun ömürlü. Şu anda çalışmakta olan sistem çok büyük bir ilgi görüyor" dedi.

AhmetAhmet DervişoğluFormaliteler caydırıcı

Formaliteler tamamlanmadığı için tüketim fazlası enerjiyi Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş’ye (UEDAŞ)  satamadığını kaydeden Dervişoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"22.6.2012 tarihinde UEDAŞ’a 7 adet ek içeren dilekçe ile sistemi kurmak için başvurdum. Aradan geçen 1 yıl 3 aylık zamanda çok yoğun çaba sarfetmeme ve ilgili meslektaşlarımdan büyük anlayış görmeme rağmen, formaliteleri tamamlayamadım. Süreç, en iyi ihtimalle 2 ay içinde tamamlanacak. O zaman belki de ev düzeyinde Türkiye’de ilk tamamlanmış sistem veya ilk birkaç sistemden biri olacak. Şimdiki formaliteler caydırıcı, çok daha basit olabilir. EPDK da bunun farkında ve basitleştirme çalışmaları yapıyor”.


"Öncelikle bu proje, bir bilim adamının topluma karşı hissettiği sorumluluk açısından oldukça önemli" yorumunu yapan Powergie Genel Müdürü Mehmet Özer de, “On binlerce elektrik elektronik mühendisinin hocası olan Prof. Dervişoğlu’nun bu sistemin mühendisliği ve inşaası için Tunçmatik-Powergie’yi tercih etmesi bizim için büyük bir güven göstergesi ve onurdur” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ornek-olmak-icin-evine-gunes-enerjisi-santrali-kurdurdu_114416.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!