Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bu Fabrikada Mobilyalar Güneş Enerjisiyle Üretilecek

Her biri 246 vat enerji üretme kapasitesine sahip 2 bin 80 güneş enerjisi panelinden oluşan Gürkan Ofis Mobilyaları Güneş Enerji Santrali, günde 500 kilovat elektrik enerjisi üreterek fabrikanın ihtiyacını karşılayacak.

yapi.com.tr / AA
Bu Fabrikada Mobilyalar Güneş Enerjisiyle Üretilecek

Kayseri Serbest Bölge'de faaliyet gösteren Gürkan Mobilya'nın elektrik ihtiyacının karşılanması için Alman enerji firması BW tarafından kurulan güneş enerjisi santrali, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Atilla Gürbüz, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, BW Enerji Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Eresin ve işadamlarının katıldığı bir törenle açıldı.

Törende yaptığı konuşmada, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi, Türkiye'de üretilen sanayi ürünlerinin dünya pazarlarında rekabet edebilmesi ve çevrenin korunmasının ancak sürdürülebilir enerji politikalarıyla mümkün olabileceğini vurgulayan Atilla Gürbüz, şunları kaydetti:

"Bu doğrultuda Enerji Bakanlığı olarak mümkün mertebe kendi yerli ve yenilebilir enerji kaynaklarımızdan maksimum oranda faydalanmak istiyoruz. Ülkemiz 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi içerisinde yer almak istiyor. Bunun paralelinde tüketeceğimiz enerji de artacak demektir. Geçmişle kıyasladığımızda 1990'lı yıllardan 2012 yılına kadar gelinen süreçte Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) artışımızla enerji tüketimi artışımızı mukayese ettiğimizde enerji tüketimi artışımız aslında ekonomimizin üzerinde. Yoğun bir şekilde enerji tüketiyoruz. OECD ülkeleriyle veya enerjiyi verimli kullanan ülkelerle kıyasladığımızda enerjimizi çok da iyi kullandığımızı söyleyemeyiz. Umuyorum ki Türkiye'deki tüm tesislerimizde enerjiyi daha verimli, daha etkin bir şekilde kullanırız".

Wissing: Türkiye'deki güneş potansiyeli Almanya'dakinden 2 kat daha fazla

BW Enerji Almanya Yönetim Kurulu Başkanı Anton Wissing de, 10 yıldır yenilebilir enerji alanında Almanya'da ve Avrupa'nın birçok ülkesinde uzmanlaştıklarını söyledi. Wissing, 2013 yılında BW Enerji Türkiye'yi kurduklarını, güneş ve rüzgar enerjisi konularında çok büyük yol kat ettiklerini belirterek, "Türkiye'deki güneş potansiyeli Almanya'dakinden 2 kat daha fazla. Bu güç kullanıldığı taktirde Türkiye'nin enerji kazancının çok daha fazla olacağına inanıyoruz. Bizim hedefimiz Türkiye'de yenilenebilir enerjiyi ilerletmek, öğretmek, insanları bilinçlendirmek ve aynı zamanda bölgede iş imkanı sağlayabilmektir" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-fabrikada-mobilyalar-gunes-enerjisiyle-uretilecek_112812.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!