Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Konya'nın %70'i Yalıtımsız

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Eruslu: Konya'da yaklaşık 460 bin bina bulunuyor; bunların yüzde 70'i de yalıtımsız.

yapi.com.tr / AA
Konya'nın %70'i Yalıtımsız

Konyalı gazetecilerle bir araya gelen XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı ve Eryap AŞ CEO'su Emrullah Eruslu, Türkiye'deki ısı yalıtım standartlarının mevcut hali ile Avrupa Birliği'nin gerisinde kaldığını söyledi. Eruslu, "Enerjisinin yüzde 75'ini ithal eden bir ülke olarak artan enerji ihtiyacının karşılanması ne kadar önemli ise tasarruf yoluyla kazanılacak potansiyel enerji miktarı da bir o kadar önemli. Türkiye'de yalıtımsız binaların sayısı 15 milyondan fazla, bu da mevcut binaların yüzde 85'inin yalıtımsız olduğu anlamına geliyor. Yalıtımsız binalar yüzünden enerjimizi boşa harcıyoruz ve her yıl bunun ülke ekonomisine bedeli 10 milyar doları buluyor" diye konuştu.

Konya yüksek enerji maliyetleri ve hava kirliliğiyle karşı karşıya

Konya'da yaklaşık 460 bin bina bulunduğunu, bunların yüzde 70'inin de yalıtımsız olduğunu aktaran Eruslu, şöyle konuştu:

"Kent, ısı yalıtımsız binalar nedeniyle yüksek enerji maliyetleri ve hava kirliliğiyle karşı karşıya kalıyor. Özellikle kış aylarını soğuk geçiren ve çok büyük hava kirliliği sorunu olan Konya'da, vatandaşlar çok yüksek enerji maliyetlerine katlanmak zorunda kalıyor. Yalıtım kalınlıkları 7 bölgemizdeki iklim koşullarına göre farklılık gösteriyor. Örneğin İstanbul'da mevcut yalıtım kalınlığı 5 santimetre, oysa daha enerji verimli ısı yalıtımı için kalınlığın 10 santimetreye çıkması gerekiyor. Aynı fark, tüm bölgelerde geçerli. Konya'da olması gereken ideal yalıtım kalınlığı 12 santimetre iken mevcut yönetmeliklerde 6 santimetre düzeyinde kalıyor. Isı yalıtımı ile ısınma ve soğutma maliyetinde yüzde 55'e yakın tasarruf etme imkanı sağlanırken, daha az yakıt kullanılması da hava kirliliğini azaltıyor".

Avrupa'da binalarda enerji verimliliği hedeflerini tutturabilmek için ortalama 10-15 santimetre kalınlığında levhalar ile ısı yalıtımı yapılması zorundayken Türkiye'de ısı yalıtımı için ortalama 4-5 santimetrenin yeterli olduğu düşünüldüğüne dikkati çeken Eruslu, "Bu nedenle binalarda ısıtma ve soğutma için Avrupa'nın 10 katı kadar enerji tüketiyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konyanin-70i-yalitimsiz_119341.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!