Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yalıtımda Öncelik Ekonomi ve Konfor

Eryap AŞ, Türkiye'de yalıtımın fotoğrafını çekti. Araştırmaya göre ortalama bina yaşı 20 yıl olmasına rağmen, Türkiye’de hane halkının yarısından fazlası evlerinde ısı kaybı, rutubet ve su sızıntısı problemi yaşıyor. Araştırmaya katılanların yarısından fazlası binasının temelini hiç kontrol etmemiş; yangın ve su yalıtımı öncelikler arasında değil.

yapi.com.tr
Yalıtımda Öncelik Ekonomi ve Konfor

Eryap AŞ’nin 'Türkiye’de Yalıtım' konulu araştırmasının sonuçları, W Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısıyla açıklandı. TNS araştırma şirketi tarafından yürütülen ve saha çalışması 1 Eylül - 9 Ekim tarihleri arasında Türkiye kır / kent genelini temsili nitelikte en yüksek nüfuslu toplam 18 ilde 25 yaş ve üzeri 1249 kişi üzerinde gerçekleştirilen araştırma, yalıtım konusunda yaşanan sıkıntılar ve binaların mevcut durumuyla ilgili oldukça önemli sonuçlar ortaya çıkardı. Sektörün, XPS-Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği, BİTÜDER, İZODER gibi dernekleri üzerinden yalıtım bilincini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yürüttüğünü anımsatan Eryap CEO’su ve XPS-Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, araştırmayla tüketicinin bu çalışmalardan nasıl etkilendiğini, yalıtım algılarını ölçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Eruslu, ankete katılanların yarısından fazlasının kendi evine sahip olduğunu, hatta bu oranın kırsalda yaşayanlarda yüzde 80'e çıktığını; ancak yüzde 18’in evinin yaşını bile bilmediğine dikkat çekti. Oturulan evlerin yaşını ortalama 20 yıl olarak açıklayan Eruslu, bunun da Türkiye’de hanelerin neredeyse yüzde 80’inin son deprem yönetmeliğinden önce yapıldığı anlamına geldiğine dikkat çekti.

Yangın ve su yalıtımı önemsenmiyor

Anketin en çarpıcı sonuçlarından birinin, yangın ve su gibi hayati öneme sahip yalıtım başlıklarının öncelik sıralamasında daha çok ekonomik ve konfor boyutuyla öne çıkan ısı ve ses yalıtımının arkasında kalması olduğuna dikkat çeken Eruslu, şunları söyledi:

"Ankete katılanların yüzde 64'ü ısı yalıtımının en önemli yalıtım türü olduğunu düşünüyor. Bunu, yüzde 22 ile ses, yüzde 8 ile su ve yüzde 6 ile yangın yalıtımı izliyor. Bence bir deprem ülkesi olan Türkiye'de su ve yangın gibi hayati önemi yüksek yalıtım türlerinin daha öncelikli olmalıydı. Bütün girişimlerimize rağmen, ne yazık ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Eylül ayında kamu yapılarına yönelik yaptığı düzenleme dışında su yalıtımıyla ilgili bir adım atılmış değil. Gelişmiş ülkelerde bu konuda çok ciddi kararlar alınırken, pasif evlerin bir zaruret olması hedeflenirken; biz hala su yalıtımını tartışıyoruz. Aslında su yalıtımının bir standart olarak tanımlanması gerekiyor".


Hane halklarının çoğu binaların yalıtım durumunu bilmiyor

Ankete verilen yanıtlara göre, hane halklarının çoğunluğu binaların yalıtım durumunu bilmiyor. Ankete yanıt verenlerin yüzde 43’ü binasına yalıtım yapılmadığını, yüzde 25’i ise bu konuda bilgisi olmadığını söyledi. Binasına yalıtım yapıldığını belirtenlerin oranı ise yalnızca 23. Hedef kitlenin evde yaşadığı en önemli yalıtım sorunlarının başında ise ısı kaybı-soğuk geliyor; bunu rutubet ve su sızıntısı takip ediyor. Rutubet-su sızıntısı yaşayanların yarısından fazlası bu sorunu duvar, çatı, tavan, yer, zemin gibi alanlar üzerinden yaşıyor. Isı kaybının en önemli nedenleri ise duvarlar ve pencere yanları.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/yalitimda-oncelik-ekonomi-ve-konfor_114675.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!