Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Samsunluların %81’inin Binasının Temeli Hakkında Bilgisi Yok

Eryap A.Ş CEO’su ve XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, Samsun’da binaların yüzde 81,3’ünün temelinin kontrol ettirilmediğini, halkın yüzde 70’inin evinde yalıtımsızlık nedeniyle ısı kaybı yaşadığını açıkladı.

yapi.com.tr
Samsunluların %81’inin Binasının Temeli Hakkında Bilgisi Yok

Emrullah Eruslu, Samsun Anemon Otel’de 3 Haziran Salı günü düzenlediği basın sohbet yemeğinde hem Türkiye genelinde, hem de Samsun kentinde yalıtım konusundaki gelişmeler hakkında bilgi verdi. Hızlı bir kentleşme gösteren Samsun’da 2013 yılı itibariyle 50 yaş ve üzeri bina sayısının 16 bin 329 olarak hesaplandığını belirten Eruslu, 2012 yılında toplam konut stokunun 321 bin 670 adete ulaştığını, aynı yılın kentli hane halkı sayısının ise 233 bin 444 olarak hesaplandığını anımsattı.

Samsun'un yıllık konut açığı 1.000 - 2.000 adet

Bu iki veri karşılaştırıldığında Samsun'da konut açığı yokmuş gibi görünse de, 2000 öncesinde yapılan binalar ele alındığında kentsel dönüşüm sonucunda kentte yeni bina ihtiyacı olduğuna işaret eden Eruslu, sözlerine şöyle devam etti:

"Samsun’da kentleşmeden kaynaklı konut ihtiyacı, 2013 - 2023 yılları arasında yıllık bazda yaklaşık olarak 7.000 konut olarak hesaplanmıştır. Öte yandan kentsel dönüşüm ve yenileme kaynaklı konut ihtiyacı ise 2013-2033 yılları arasında yıllık bazda 5.000 olarak hesaplanmıştır. Buna göre 2013-2023 yılları arasına odaklandığımızda yıllık bazda konut ihtiyacının 12.000 adet olduğu görülmektedir; 2011 ve 2012 yılları konut inşaat ruhsatları incelendiğinde yaklaşık yıllık 10.000 konutluk yapı ruhsatı, 10.000 adette iskan izni alındığı ve 11.000 adetlik konut satışı yapıldığı görülmektedir Tüm bu bilgiler ışığında Samsun ilinde yıllık 1.000 - 2.000 adetlik konut açığı bulunduğu söylenebilir".

Binaların taşıyıcı donatısındaki paslanmaya dikkat

Türkiye'nin nem ortalaması yüzde 62,2 iken Samsun'un nem ortalamasının yaklaşık yüzde 71,8 olduğunu belirten ve bu denli nemli bir şehirde hem yapıların güvenliği, hem de şehirde yaşayan insanların sağlığı için yalıtımın çok daha fazla önemli olduğuna dikkat çeken Eruslu; ‘Türkiye’de Yalıtım’ anketine katılan Samsunluların verdiği yanıtlarından yola çıkarak da şu değerlendirmeyi yaptı:

“Eryap olarak yaptırdığımız ‘Türkiye’de Yalıtım’ anketine yanıt verenlerin yaklaşık yüzde 10’u Samsun’da yaşıyor. Samsun’da ankete katılanların sonuçlarını incelediğimizde; Samsun halkının yalnızca yüzde 23,3’ü binasına yalıtım yapılmadığını belirtirken yüzde 62,74’ü binasına yalıtım yapılıp yapılmadığını bilmediğini belirtti. Samsunluların yüzde 70,62’si binalarında ısı kaybı şikayetini dile getirirken yüzde 22,19’u dışarıdaki sesin içeriye girmesinden rahatsız. Samsunlular evlerine giren soğuk havadan da oldukça şikayetçi. Samsun’un en büyük sorunu ise ankete katılanların yüzde 81,3’ünün binasının temeli hakkında hiçbir şey bilmemesi ve binasının temelini hiç kontrol ettirmemesi. Görüldüğü üzere yalıtımsızlık nedeniyle binaların taşıyıcı donatısındaki paslanma, yüksek nem oranıyla birlikte daha da hızlı ilerleyerek deprem coğrafyasında bulunan Samsun için kritik bir önem taşıyor. Deniz kıyısına yerleştirilmiş yapılar ve tesisler, taşıyıcı donatıdaki korozyon nedeniyle on yıl gibi çok kısa bir sürede taşıma kapasitesinin yaklaşık yarısını kaybederek, depremde can ve mal kaybı açısından ciddi risk taşıyor”.

Samsun için ideal yalıtım kalınlığın 10 cm

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği olarak da Türkiye’nin yalıtım kalınlık haritasını açıkladıklarını belirten Eruslu, Samsun’da ideal yalıtım kalınlığın 10 cm olması gerekirken mevcut yönetmeliklerde 5 cm düzeyinde kaldığını açıkladı. Eruslu; “Enerjisinin yüzde 75’ini ithal eden bir ülke olarak artan enerji ihtiyacının karşılanması ne kadar önemli ise, tasarruf yolu ile kazanılacak potansiyel enerji miktarı bir o kadar önemli. Ülkemizde yalıtımsız binaların sayısı 15 milyondan fazla, bu da mevcut binaların yüzde 85’inin yalıtımsız olduğu anlamına geliyor. Yalıtımsız binalar yüzünden enerjimizi boşa harcıyoruz ve her yıl bunun ülke ekonomisine bedeli 10 milyar doları buluyor. Binalarda enerji kaybını ısı yalıtımı uygulamaları ile yüzde 50 azaltmak mümkün. Yalıtım levhasının kalınlığı arttıkça enerji verimliliği de o oranda artıyor” dedi.

Türk Standartları Enstitüsü’nün mevcut yönetmeliğinde yer alan TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı’ndaki sınır değerlerin, hesaplamalar sonucu binanın enerji verimliliği için yeterli ısı yalıtım kalınlığı sağlayamadığını belirten Eruslu, Türkiye’deki ısı yalıtım standartlarının mevcut hali ile AB’nin gerisinde olduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/samsunlularin-81inin-binasinin-temeli-hakkinda-bilgisi-yok_120817.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!