Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Filyos Limanı Bütçeden Finanse Edilecek

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Filyos Limanı projesi için AB hibesi beklemeyeceklerini, projenin milli bütçeden finansa edileceğini belirtti.

yapi.com.tr/AA
Filyos Limanı Bütçeden Finanse Edilecek

Çeşitli ziyaret ve toplantı için geldiği Karabük'te Vali İzzettin Küçük'ü ziyaret eden Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Karabük Üniversitesi'nin (KBÜ) çok hızlı bir şekilde geliştiğini, Kalkınma Bakanlığı olarak buraya ciddi destekler sağladıklarını söyledi.

Karabük Demir Çelik Fabrikaları'nın da (KARDEMİR) son 10 yılda büyük bir atılım yaptığını belirten Yılmaz, "KBÜ'ye her yıl ek ödenekler sunduk. Fakülte binaları, sosyal tesisler, yurtlarıyla, alt yapısıyla çok önemli bir kurum haline geldi. Karabük çok önemli bir atılım içinde. Turizm sektöründe önemli bir ilimiz. Safranbolu gibi değeri olan bir ilimiz. Karabük'te demir çelik sanayimiz var. Hükümetimizden önceki dönemde iflas noktasındayken son 10 yılda çok önemli atak yaptı. Nereden bakacak olursanız olun çok daha iyi noktaya geldi. Karabük'e de destek olan önemli bir kurum noktasında" diye konuştu.

Filyos Liman Projesi

Filyos Liman Projesi'nin 2023 projelerinden birisi olduğunu belirten Bakan Yılmaz, son dönemlerde çok önemli olan bu projeyi Yüksek Planlama Kurulu kararıyla yatırım programına aldıklarını söyledi.

Yılmaz, bunun yakın süre içerisinde ihale edileceğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Filyos Limanı yıllardır konuşulan bir programdı. AB'den hibe, destek alınır diye uzun bir süre bekletildi. Ancak AB'de çeşitli sıkıntılar çıktı. Biz de bu projemizi aldık ve kendi milli bütçemizde finanse edecek şekilde yatırım programıyla ilişkilendirdik. Bu projenin gerçekleşmesiyle bütün bölgenin çehresi değişecek. Bundan en fazla istifade edecek il de Karabük olacak. İlk yatırım bedeli 800 milyon liranın üzerinde olan proje. Bu tabi sadece mendireği, alt yapısı, yap-işlet-devret ile ilave yatırımlarını düşündüğünüzde eski parayla katrilyonları aşan bir yatırımdan bahsediyoruz. Arka planda gelişecek sanayi alanlarıyla çeşitli alt yapılarıyla bu bölgenin yeni bir açılımı olacak, nefesi olacak, dünyayla çok önemli bir noktası olacak."

Türkiye'nin birçok yatırımının bulunduğunu, bunlardan bazılarının "kritik" olduğunu anlatan Yılmaz, "Sadece bir bölgeyi değil bütün Türkiye'yi etkileyen yatırımlar. Onlardan bir tanesi Filyos projesi. Onun da şimdiden hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/filyos-limani-butceden-finanse-edilecek_117337.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!