Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Gayrimenkul Sektörüne Can Suyu Oldu”

Tapu harcında yapılan indirimin konut alımında kararsız ve beklemede olan yatırımcıları da harekete geçireceğini söyleyen Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, sektöre can suyu olacak bir düzenleme olduğunu kaydetti.

yapi.com.tr
“Gayrimenkul Sektörüne Can Suyu Oldu”

Damga vergisinin sıfırlanması, tapu harcındaki indirimini uzun süredir beklediklerini ifade eden Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, gelişmeyi sektöre can suyu olacak bir düzenleme olarak nitelendirdi. Doğrudan alıcıyı ilgilendiren bu düzenleme olduğuna dikkat çeken Başaran, konut almayı düşünen; ama erteleyen, kararsız olan yatırımcıları motive ederek harekete geçireceğini söyledi. Fiyatları çok etkilemese de konut alıcılarının masraflarında azalma olmasının alımı teşvik edeceğine değinen Başaran, bunun da gayrimenkul sektörü aracılığı ile ekonomide yüksek oranda hareketlilik yaratacağını belirtti.

GayrimenkulGayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran

Yıla moralsiz başlayan gayrimenkul sektörünün yapılan düzenlemelerle moral bulduğunu söyleyen Başaran, “ Bu yıl sektör için yapılan düzenlemeler motivasyonumuzu arttırdı. Yüzde 2 alıcı, yüzde 2 satıcı tarafından ödenen tapu harcı da yüzde 1.5’e çekildi ” dedi. KDV oranında aşağı yönlü yapılan düzenlemenin ardından, damga vergisinin sıfırlanması ve tapu harcının düşürülmesinin tüketiciler için konut alımında çok büyük bir maliyet avantajı sağlayacağını belirten Başaran, şunları söyledi: “Bir örnek üzerinden anlatmak gerekirse, 500 bin TL tutarındaki bir daire de KDV yüzde 18’den yüzde 8’e çekildiği için yüzde 10 indirimle 50 bin TL’lik bir indirim mevcut oluyor. Damga vergisi sıfırlandığı için 5 bin TL’lik bir karımız söz konusu olmakta, tapu harcının yüzde 3’e inmesi ile birlikte 5 bin TL daha indirimimiz oluyor. Toplamda 60 bin TL’lik bir indirimin söz konusu olması çok güzel bir haber.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkul-sektorune-can-suyu-oldu_157171.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!