Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güneysu’da Yapılacak Taş Ocağının Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Rize Güneysu'ya bağlı Başköy Taşlıdere mevkiinde yapılması planlanan taş ocağının bilgilendirme toplantısına katılan köylüler, HES ve taş ocağı istemediklerini şirket yetkililerine söyledi.

yapi.com.tr
Güneysu’da Yapılacak Taş Ocağının Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Rize’nin Güneysu ilçesinde vatandaşların karşı çıkıp dava açmalarına rağmen, “yol yapıyoruz” denilerek dere üzerinde başlatılan HES inşaatı çalışmaları devam ederken, bölge halkı vadiye taş ocağı yapmak için çalışmalara başlayan şirket tarafından bilgilendirildi.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; taş ocağının etki alanına en yakın yerleşim yerinde yapılması gereken ÇED bilgilendirme toplantısının Güneysu ilçe merkezinde yapılmasına köylüler tepki gösterdi. Toplantıya katılan köylüler, şirket ve Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlilerine, vadide HES ve taş ocağı istemedikleri söyledi.

Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği sözcüsü Ceyhun Kalender, vadiye HES’lerle büyük zararlar verildiğini taş ocağı açılarak da tamamen yok edilmek istendiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Zaten HES projeleriyle, taş ocaklarıyla, bentlerle yaşanmaz bir hale getirilen Güneysu Gürgen ve Başköy köylerinde bu denli büyük, kapsamlı bir taş ocağı ve kırma eleme fabrikasının yapılması buradaki yaşamı tümden imkânsız hale getirecektir.

Taş ocağındaki patlatmalar, kamyonlar, iş makineleri, başta buradaki arıcılık olmak üzere bütün hayvancılığı bitirecektir. Oluşan toz ve kimyasal atıklar çay ve yöresel diğer tarım ürünlerinin de sonunu getirecektir. Uzun süreli patlatmalar ve iş makinelerinin oluşturacağı sarsıntı su kaynaklarını kurutacaktır.

Böyle bir durumda da yöre halkının bu vadiyi terk etmekten başka şansı kalmayacaktır. Bütün bu olumsuzlukların yaşanmaması ve geri dönüşü imkânsız zararların oluşmaması için bu projeden derhal vazgeçilmesi gerekmektedir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guneysuda-yapilacak-tas-ocaginin-bilgilendirme-toplantisi-yapildi_183049.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!