Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tokuş Köyü, Meralarında Taş Ocağı İstemiyor

Sivas Tokuş köyünün içme suyu kaynaklarının bulunduğu tek mera alanına taş-kalker ocağı yapılmak isteniyor.

yapi.com.tr
Tokuş Köyü, Meralarında Taş Ocağı İstemiyor

Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan Sivas merkeze bağlı Tokuş köyünün içme suyu kaynaklarının bulunduğu tek mera alanına yapılmak istenen taş-kalker ocağına karşı köylüler dava açtı.

Evrensel’den Özer Akdemir’in haberine göre; Sivas merkeze 20 km uzaklıktaki Tokuş köyüne 2015 yılında da taş-kalker ocağı açılması için verilen "ÇED Gerekli Değildir" kararı köylülerin yürüttüğü hukuki süreç sonucu engellenmişti. Sivas İdare Mahkemesi o zaman verdiği kararda taş ocağı açılmak istenen projeye verilen ÇED Gerekli Değildir" kararını "proje alanındaki su kaynağı ile ilgili eksiklikler nedeniyle hukuku uygun bulmamıştı.

Konuyla ilgili konuşan Sivas Merkez Tokuş Köyü İstanbul Dernek Başkanı Nazife Hüner, aradan 4-5 yıl geçtikten sonra farklı bir şirketin önceki proje alanına sadece 1-1.5 km uzaklıkta yine taş kalker ocağı yapmak için başvurduğunu ve Sivas Valiliğinin bu projeye de "ÇED Gerekli Değildir" kararı verdiğini dile getirdi. Taş-kalker ocağı yapılmak istenen yerin köyün kuzey rüzgarları yönünde olduğu ve madenin nakliye araçlarının köyün yolunu kullanacağını ifade eden Hüner, “Düşünülen tesiste patlatma sonucu oluşacak şok dalgaları çevrede bulunan yerleşim birimlerine, yol vs. hasar verecek. Ayrıca kalker ocağında patlatmadan kaynaklı oluşacak yer titreşimi, hava şoku sonucu etkilerinin olacağı da raporlarında mevcut.” dedi.

Ülkemizde çoğu kasaba ve köylere yapılan HES’lerin, altın madenlerinin, taş ocaklarının ve diğer doğa tahribatlarının zenginlere para kazandırmak amaçlı olduğunu, bu yatırımların bölge halkına hiçbir faydasının bulunmadığını dile getiren Hüner, "Tam tersi yöre insanları hasta, işsiz kalacak, doğa dengesi olumsuz yönde etkilenecek." dedi. Köylerinin geçim kaynağının hayvancılık ve tarım olduğunu belirten Hüner, "Tek mera alanımıza yakın bir bölgede kalker ocağı projesi hiçbir köylümüzün istemediği gibi bu tür farklı amaçlı yatırımları da köyümüzde kesinlikle kabul etmiyoruz." diye konuştu.

4 bin dekar araziye Orman Müdürlüğü el koydu
İki binli yılların başında Sivas Valiliği'nin "ağaçlandırma" adı altında 4 bin dekar köy arazisini Orman Müdürlüğüne verdiğini aktaran Hüner şunları söyledi; "Ekip biçtiğimiz arazilerimize el konuldu.  Orman Bölge Müdürlüğü Tokuş ve çevre köylerinin kutsal saydığı mesire alanımızda da 4 bin metrekare arazimizi bize vermemek için direniyor. Bırakın köyümüzde ekinlerimizi ekelim, balımızı toplayalım, üretimlerimizi yapalım. Artık köylüyü düşünmenin zamanı gelmiş de geçmiştir." dedi.

Köylüler dava açtı
Öte yandan "ÇED Gerekli Değildir" kararının iptali için geçtiğimiz ay içerisinde Sivas İdare Mahkemesine dava açıldı. Avukat Hakan Bahadır tarafından Sivas İdare Mahkemesine verilen dava dilekçesinde yapılmak istenen taş/kalker ocağının köyün geçim kaynakları olan hayvancılık, arıcılık ve tarıma zarar vereceği, proje alanına çok yakın bir konumda köyün içme suyu kaynağının olduğu ifade edilerek ÇED Gerekli Değildir karanının yürütmesinin durdurulması istendi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokus-koyu-meralarinda-tas-ocagi-istemiyor_182603.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!