Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Danıştay HES için Son Noktayı Koydu

Artvin’in Şavşat ilçesinde yapımı planlanan HES projesi için verilen ÇED olumlu kararının iptal edilmesini Danıştay onadı.

yapi.com.tr
Danıştay HES için Son Noktayı Koydu

Artvin Şavşat’ta Veliköy ve Nanep Dereleri üzerinde yapılmak istenen Armutlu I-II Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesi Danıştay tarafından ‘kesin’ olarak iptal edildi.

BirGün’de yer alan habere göre; HES projesi için 2013’te verilen ÇED olumlu kararı yurttaşların davası üzerine Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme ÇED dosyasının bilimsel ve teknik açıdan eksik olduğunu belirtti. Mahkeme şirketin hazırladığı dosyadaki bilgilerin aksine, raporda yer alan sayıdan daha çok ağaç kesileceğine, can suyu miktarının yaşayan canlılar için ve mevcut ekolojik dengenin sürdürülebilirliği açısından yeterli olmadığına karar verdi.

ÇED olumlu kararının iptalini Danıştay’a taşıyan şirket yine eli boş döndü. Danıştay 6. Dairesi HES’in kesin olarak yapılamayacağına karar verdi.

Veliköy Kültür Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nurbay Çetin, “2013 yılından bu yana sürdürdüğümüz mücadeleyi kazandık. Projeyi çay başlarına su debisi ölçmek için alet getirdiklerinde öğrendik. Ardından başlayan ÇED süreci ile hukuki mücadele başlattık. Avukatımız Halis Yıldırım ile başlattığımız davayı defalarca kazanmamıza rağmen şirket ısrarcı oldu. Danıştay son noktayı koydu. Biz bölgedeki tüm dereler için mücadelemizi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Fuat Yüksek ise "Bu dereden birçok köy faydalanıyor. Biz bu mücadeleyi bir köy olarak değil tüm vadi olarak yürüttük. Bu karar bizi vadi olarak sevindirdi. Mücadelenin kazanımıdır bu. Buradaki doğada yaşayan tüm canlılar kazandı. Dereler gerçek sahiplerinin kaldı." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistay-hes-icin-son-noktayi-koydu_181382.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!