Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

HES Yüzünden Üzerlerine Toz Yağıyor!

Isparta’nın Sütçüler ilçesi sınırlarında, Yukarı Köprüçay Havzası’nda yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesinin yarattığı sorunlar bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz günlerde HES şantiyesinden Köprüçay’a beton atıkları dökülmesinin ardından bu kez de aynı firmaya ait taş ocağı da bölgede yaşayan yurttaşların yaşamını kabusa çevirdi.

yapi.com.tr
HES Yüzünden Üzerlerine Toz Yağıyor! Foto: Yusuf Yavuz

Evrensel Gazetesi'nden Yusuf Yavuz'un haberine göre, Kasımlar köyünde kızı ile birlikte yaşayan 85 yaşındaki İsmail Özdemir, HES şirketince evinin karşısında açılan taş ocağı yüzünden sağlığını ve huzurunu yitirdi. Babasının dayanağı olan Kezban Özdemir, “Huzur içindeki yaşantımız kötüleşti, bizi bu tozdan kurtarın” diye konuştu.

Evlerine toz yağıyor

Kasımlar köyünün Yalı Mahallesi’nde 52 yaşındaki kızı Kezban ile birlikte yaşamını sürdüren 85 yaşındaki İsmail Özdemir, evinin karşısına Kasımlar Barajı ve HES projesine ait taş kırma tesisi ve beton santrali açılınca zor günler geçirmeye başladı. Bir zamanlar çok sayıda ailenin yaşadığı Yalı Mahallesi’nin son sakinleri olan baba kız birbirlerine tutunarak yaşam savaşı veriyor. Ancak bu savaş son bir yıldır cehennem azabına dönmüş durumda. Çünkü yaklaşık 250-300 metre mesafede açılan taş ocağından kalkan tozlar sabah akşam evlerine ve bahçelerine yağıyor.

‘Bizi bu tozdan kurtarın kardeşim!’

Kulakları ağır işiten İsmail Özdemir’in kızı Kezban Özdemir, Yalı’daki evlerinden başka gidecek bir yerlerinin olmadığını söylüyor. Kasımlar’da eski bir evleri olduğunu ancak bu evin onarım görmeden oturulmayacak durumda olduğunu anlatan Özdemir, “Burada bizden başka kimse kalmadı. Geçen yıla kadar buradaki yaşantımız iyiydi. Bahçemizde yetiştirdiğimiz sebzelerle geçimimizi sağlıyorduk. İki de ineğimiz vardı. Her şeyimiz bize yetiyordu. Geçen yıl buraya taş ocağı açılınca tozdan hiç bir şey yetişmez oldu. Ben de tozdan hastalandım. Yaşantımız kötüleşti. Bizi bu tozdan kurtarın kardeşim” diye konuştu.

Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu'ndan yapılan açıklamada ise, yıkım projelerine kurban edilen insan yaşamının hiçe sayılmasının kabul edilemez olduğu vurgulanarak, “Bir kaç noktada birden yapımı devam eden baraj ve HES inşaatının yarattığı tahribatlar, doğal yaşamın yanında yörede yaşayan halkın gündelik hayatını da olumsuz etkilemektedir. 85 yaşındaki bir yurttaşa yaşatılan bu eziyet en hafif tabirle büyük bir insan hakları ihlalidir. Milletin iradesinin yok sayılarak yöre halkının yaşadığı bu drama bir an önce son verilmesi için yetkilileri görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz”denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hes-yuzunden-uzerlerine-toz-yagiyor_118985.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!