Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İki Yılda 315 HES!

Erzurum’un Çukurbağlar Mahallesi’ni çöle çeviren Ayvalı HES Enerji İletim Hattı (EİH) için hazırlanan ÇED raporunda çarpıcı bilgiler yer aldı.

yapi.com.tr
İki Yılda 315 HES!

Hürriyet Gazetesi'nden Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, raporda 649 bin metrekarelik alanın projeden etkileneceği, 81 direğin dikileceği alanlardaki ağaçların tamamının kesileceği belirtildi. Geçtiğimiz temmuz ayında hazırlanan Ayvalı HES Enerji İletim Hattı ÇED Raporu projeyle ilgili gerçekleri gün yüzüne çıkardı. “İşletme aşamasında en önemli etki görsel etki olacaktır” denilen raporda şu tespitlere yer verildi: “Fauna türleri ise özellikle zarar görecek türler olmayıp inşaat aşamasında ortamdaki gürültü ve hareketlilikten dolayı bulundukları habitatları terk ederek çevredeki daha uygun alternatif yaşam alanlarına çekileceklerdir. Ayrıca kuş popülasyonunun korunması amacıyla enerji iletim hattının üzerinde TEİAŞ’ın Direk Montaj Şartnamesi gereği kuşkonmazlar, ikaz küreleri bulundurulacaktır. Direklerin inşaat aşamasında, direk ayaklarının hafriyat çalışmalarında; üst örtü toprağı, düzgün şekilde yapısı bozulmadan sıyrılacak ve direk ayak kenarlarına depolanacaktır. Proje alanında tesis edilecek 81 adet direk için proje kapsamında yapılacak sıyırma ve hafriyat işlemlerinde toplam 8 bin 748 metreküp hafriyat yapılacaktır.”

İki yılda 315 HES tamamlandı

Orman ve Suişleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2012-2014 arası 315 adet HES projesinin tamamlanıp işletmeye alındığını belirterek, “HES projelerinin tamamı enerji maksatlıdır. Hem ekolojik dengenin korunması ve sürdürülebilmesi hem de enerjide dışa bağımlılığın azaltılması hedeflenmiştir” dedi. Eroğlu bu açıklamayı HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın HES Projeleri ile ilgili önergesi üzerine yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iki-yilda-315-hes_120750.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!