Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Rekabette Öne Geçmenin Yolu İnovasyondan Geçiyor

İnovasyon kavramının Ar-Ge ve Ür-Ge departmanlarına sığdırılamayacak kadar önemli ve anahtar bir kavram olduğunu ifade eden Vefa Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güner, inovasyonu kurum kültürünün bir parçası olarak ele almak gerektiğini söyledi.

yapi.com.tr / AA
Rekabette Öne Geçmenin Yolu İnovasyondan Geçiyor

Türkiye İnovasyon Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Vefa Group Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güner, inovatif yaklaşımların böylece kurumun tüm süreçlerine ve birimlerine nüfuz edilebildiğini; standartların yükselmesiyle birlikte çok hızlı değişen müşteri ihtiyaçları ve beklentilerine aynı hızla cevap verebilmek için bunun şart olduğunu ifade etti. İnovasyonun her aşamada sürdürülebilirliğin anahtarı olduğuna da dikkat çeken Güner, inovasyonun aynı zamanda kurumları sarsabilecek ani değişimlere ve etkilere karşı koruyucu bir kalkan görevi üstlendiğini de belirtti. Güner, “Giderek büyüyen, ihtiyaçları artan ve beklentileri hızlı değişen küresel ve dinamik pazar aynı zamanda pek çok yeni fırsatı da içinde barındırıyor. Bu fırsatları değerlendirebilmek için yeni fikir ve buluşlar ile değer üretmekten yani inovasyondan daha önemli bir şey yok” değerlendirmesinde bulundu.

Vefa’nın kurulduğu ilk günden beri inovasyonu kurum kültürünün en önemli parçası yaptığını ve böylece 23 yıldır sektöre kazandırdıkları yeni ürün ve teknolojiler ile kurumsal olarak sağladıkları başarının ortaya çıktığını belirten Orhan Güner,  “Bunu en başından itibaren yapabilmemiz bize büyük bir avantaj sağlıyor. Böylece çok daha çevik oluyoruz ve büyüdükçe hantallaşan bir yapıya dönüşmekten kurtuluyoruz” dedi.

İnovasyon süreci doğası gereği bir keşif maratonu

Çoğunlukla müşterilerin beklentileri ve ihtiyaçlarının tespiti ile başlayan inovasyon sürecinin doğası gereği bir keşif maratonuna dönüştüğünü ifade eden Orhan Güner, tüm iş süreçlerini, sundukları ürün ve hizmetleri öncelikle müşterilerin perspektifinden bakarak ele aldıklarını kaydetti. Güner, “Bu yöntem bizi kendi içimizdeki kısıtlayıcı durumlardan kurtarıyor. Sonrasında cesaretle bu süreci yürütüyoruz. Zaman zaman bir takım başarısızlıklar ile karşılaşsak bile bunları hızlıca avantaja çevirebiliyoruz. Çünkü başarının anahtarı keşif maratonunu sonuna kadar koşmaktan geçiyor” görüşünü dile getirdi.

Vefa’nın son 5 yıl boyunca katlanarak büyüdüğünü ve bu büyüme grafiğinde inovasyonun katkısını fazlasıyla gördüklerini anlatan Güner, “Yeni geliştirdiğimiz ürünler son yıllarda toplam cirolarımızın neredeyse yüzde  50’sini oluşturuyor. Ürettiğimiz katma değerli çözümler hem sektörün standardını ve müşterilerimizin konforunu yükseltiyor hem de büyümemizin ve rekabet üstünlüğümüzün lokomotifi oluyor” ifadelerini kullandı.

“Teknopark İstanbul’da inovasyon ve teknoloji geliştirme şirketimiz faaliyete geçiyor”

Vefa’nın merkezine konumlandırdıkları İnovasyon ve Teknoloji Geliştirme birimine en üst düzeyde destek sağladıklarını belirten Orhan Güner,  görevi kurum içindeki tüm birimler ile etkileşimi sağlayarak inovasyon çalışmalarını yürütmek olan birimde akademik düzeyde çalışmalara da imza atmış mühendis, mimar ve endüstriyel tasarımcılardan oluşan geniş bir ekibin olduğunu kaydetti.

Güner, şunları ifade etti:

"Bunun yanında danışmanlar ve akademisyenler ile iş birlikleri yaparak onları da süreçlerimize dahil ediyoruz. Kısa süre sonra bu birimimizi bir şirkete dönüştürerek kurumsal bir yapıya kavuşturacağız. Teknopark İstanbul’daki hazırlıklarını sürdürdüğümüz ofisimizin açılışı ile birlikte şirketleşme sürecini de tamamlayacağız. Böylece sektörel bakış açımızla başka alanlarda da ülkemizin teknoloji ihtiyaçlarına çözümler üretebileceğiz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/rekabette-one-gecmenin-yolu-inovasyondan-geciyor_114465.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!