Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Sektörü Doğu Marmara'da Yükseliyor

Doğu Marmara'da bu yılın ilk çeyreğinde yapılması planlanan 3 bin 318 bina için yapı ruhsatı verildi.

yapi.com.tr/AA
İnşaat Sektörü Doğu Marmara'da Yükseliyor

Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova'yı kapsayan Doğu Marmara'da, yılın ilk çeyreğinde ilgili kurumlarca, yapımına başlanacak 3 bin 318 bina için yapı ruhsatı verildi.

Yatırımlarla doğrudan ilgili olması nedeniyle ekonominin genel durumundan kolayca etkilenebilen inşaat sektörü, yılın ilk 3 ayında ülkenin ihracat ve istihdamına ciddi katkı sağlayan söz konusu bölgedeki yatırımlarını geçen yılın aynı dönemine göre büyük oranda artırdı. Bu dönemde, Doğu Marmara'daki yatırımlarının yarıdan fazlasını konut üretimine ayıran sektör, halkın barınma ihtiyacına karşılayacak projeleri hayata geçirmek için çalışıyor. 

TÜİK Kocaeli Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, bölgede ocak-mart döneminde ruhsat verilen yapıların sayısı yüzde 39, yüzölçümü yüzde 27, değeri yüzde 38, daire sayısı da yüzde 22 artış gösterdi. Doğu Marmara'da yılın ilk çeyreğinde ruhsat verilen 3 bin 318 yapının toplam değeri ise 2 milyar 5 milyon 724 bin lira olarak belirlendi. Bölgedeki ruhsat verilen yapıların 2 milyon 912 bin metrekareyi bulan yüzölçümünün yüzde 55,5'i konut kullanım alanı, yüzde 31,5'i konut dışı kullanıl alanı, yüzde 13'ü ortak kullanım alanı olarak kayıtlara geçti.  

En fazla daire Sakarya'da 

Ruhsat alınan yapılardaki daire sayısı bakımından ilk sırayı 5 bin 111'le Sakarya alırken, bunu 4 bin 851'le Kocaeli, bin 861'le Düzce, bin 532'yle Yalova, bin 427'yle Bolu izledi.  

İnşaat izni alınan binaların metrekare değeri 750 lira olarak hesaplanan Yalova, bölgedeki ortalama bina değeri en yüksek kent oldu. Bu oran Sakarya'da 736 lira, Düzce'de 659 lira, Bolu'da 655 lira, Kocaeli'de 644 lira olarak gerçekleşti.   

Bölgede yılın ilk çeyreğinde yapımı tamamlanan 1 milyar 690 milyon 232 bin lira değerindeki 2 bin 979 binaya yapı kullanma izin belgesi verilirken, bu binaların  sahip olduğu 11 bin 859 daire de kullanıma açılmış oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektoru-dogu-marmarada-yukseliyor_120582.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!