Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'da Akıllı Bisiklet Hatları Uzuyor

Kadıköy-Kartal arasındaki 10 istasyonda 100 bisikletle geçen yıl mayıs ayında başlatılan Akıllı Bisiklet uygulaması ilgi gördü. Kiralanan bisiklet sayısı 50 bine ulaştı. İSPARK, Kadıköy-Kartal hattında yaklaşık bir yıldır uygulanan, Florya-Yeşilköy hattında da yakında başlayacak Akıllı Bisiklet Projesi'ni, Tarihi Yarımada'ya da taşıyacak.

yapi.com.tr/AA
İstanbul'da Akıllı Bisiklet Hatları Uzuyor

İSPARK, Kadıköy-Kartal arasında kullanılan bisikletlerde yaz döneminde yaşanan yoğunluğa çözüm üretmek amacıyla kredi kartıyla kiralanabilen bisikletlerin abone kartla da kullanılabilmesi için çalışmalarını tamamladı. İstanbullular, artık kredi kartı ve abone kartla 1 saati 2 lira, 2 saati 3 lira, günlük 25 lira ücret ödeyerek, haftanın her günü 07.00 ile 24.00 saatleri arasında bisikletleri kullanabiliyor.Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi, ilkbaharda yaklaşık 6 kilometre uzunluğundaki Florya-Yeşilköy arasındaki güzergahta başlayacak. Projede, 100 bisikletle 5 istasyon bulunacak.

Uygulama kapsamında hasar gören bisikletlerin tamir edilebildiği Bakım-Onarım Kademesi ile Müşteri Hizmetleri Noktası da bulunacak. Projenin, elektrik ve internet alt yapı çalışmaları başlatıldı. Öte yandan Avcılar ve Büyükçekmece sahil yolunda da projenin hizmete açılması için planlama ve etüt çalışmaları devam ediyor.

İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik, “Kadıköy-Kartal arasında geçen yıl başlattığımız uygulamayı, Florya-Yeşilköy hattında da hayata geçirmek için çalışmalarımızı başlattık. Akıllı bisiklet uygulamasını Tarihi Yarımada ve Zeytinburnu gibi kentin uygun noktalarında hizmete sunmak için etüt çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Vatandaşların talepleri doğrultusunda kent genelinde uygun noktalarda bisiklet ünitelerini yaygınlaştıracağız” dedi.

Sırada tarihi yarımada ve Zeytinburnu-Eminönü Hattı var

İSPARK, Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle Tarihi Yarımada'da da uygulanmak üzere Akıllı Bisiklet Projesi hazırladı. Proje, bir yıl içinde hayata geçecek. İlk etapta Sultanahmet, Topkapı Sarayı önü, Gülhane Parkı ve Eminönü olmak üzere 4 istasyonla hizmete başlayacak uygulama, bu güzergahta yayalaştırma projesi kapsamında genişletilecek.

Tarihi Yarımada'da belli noktaların araç trafiğine kapatılmasıyla birlikte hattın Beyazıt, Vezneciler, Süleymaniye ve belirlenecek diğer alanlarda yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Uygulama, Zeytinburnu-Eminönü arasındaki 12 kilometrelik hatta da hayata geçirilecek. Zeytinburnu-Eminönü arasında, 10 istasyonla vatandaşlara hizmet verecek sistemde 100'ün üzerinde bisiklet olacak. Proje, Tarihi Yarımada'daki uygulama ile Eminönü istasyonunda birleşecek. Böylelikle güzergah ve ulaşılabilecek alan da uzatılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-akilli-bisiklet-hatlari-uzuyor_117480.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!