Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşe Yürüyerek veya Bisikletle Gitmek Mutlu Ediyor

İşe yürüyerek veya bisikletle gitmenin kişilerin mutluluğunu artırıyor.

yapi.com.tr/AA
İşe Yürüyerek veya Bisikletle Gitmek Mutlu Ediyor

İşe yürüyerek veya bisikletle gitmenin kişilerin mutluluğunu artırdığı bildirildi. 

BBC'nin haberine göre, İngiltere'de East Anglia Üniversitesi Norwich Tıp Okulu ve York Üniversitesi Sağlık Ekonomisi Merkezi'nden bilimadamları, her gün banliyölerden işlerine giden yaklaşık 18 bin kişi hakkında 10 yılı aşkın süre içinde toplanan verileri inceledi ve işlerine gitmek için uzun bir yürüyüş yapan kişilerin daha mutlu olduğunu tespit etti. 

İncelenen grupta yer alan kişilerin yüzde 73'ünün işe araçlarıyla, yüzde 13'ünün yürüyerek, yüzde 3'ünün bisikletle ve yüzde 11'inin de toplu taşıma araçlarıyla gittiği belirtildi. 

Bilimadamları, işe yürüyerek veya bisikletle gidenlerin arabalarıyla ya da toplu taşıma araçlarıyla gidenlerden çok daha mutlu olduklarını, bu kişilerin araçlarıyla seyahat ettiklerinde de daha az gerildiklerini ve daha iyi konsantre olabildiklerini keşfetti. 

Kişilerin saadetinin tespiti için değersizlik ve mutsuzluk hissi, uykusuz geceler ve sorunlarla yüzleşememe gibi etkenler değerlendirildi. Bilimadamları, gelir, çocuk sahibi olmak, ev veya işyerinin taşınması ve medeni durumda değişiklik gibi faktörleri de göz önünde bulundurdu. 

Araştırma ekibinin lideri Adam Martin, "Araştırmamız, insanlar ev ile iş arasında araçlarında ne kadar uzun süre geçirirlerse psikolojik refahlarının o kadar kötüleştiğini gösteriyor. Buna paralel olarak, insanlar işe ne kadar uzun süre yürürlerse o kadar iyi hissediyorlar" yorumunu yaptı. 

Martin, kişilerin araba sürmek yerine toplu taşıma araçları kullandıklarında da daha mutlu hissetmelerinin "şaşırtıcı" bir sonuç olduğunu sözlerine ekledi. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/ise-yuruyerek-veya-bisikletle-gitmek-mutlu-ediyor_124750.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!