Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaçkar Dağları Yalıtımla Korunuyor!

TEMA Vakfı’nın AB destekli Kaçkar Dağları projesine İZODER, bölgedeki halkı bilinçlendirmek, yalıtımın ülke ekonomisine ve çevreye katkılarını anlatmak için dahil oldu. Bölge halkı için eğitimler düzenleyen dernek, ağaç kesiminin önüne yalıtımla geçiyor. Artvin Bölgesi’nde yer alan ‘Kaçkarlar’ tamamen koruma altında olmayan en öncelikli doğal

yapi.com.tr
Kaçkar Dağları Yalıtımla Korunuyor!

A href="http://www.tema.org.tr/" target=_blank>TEMA Vakfı’nın AB destekli Kaçkar Dağları projesine İZODER, bölgedeki halkı bilinçlendirmek, yalıtımın ülke ekonomisine ve çevreye katkılarını anlatmak için dahil oldu. Bölge halkı için eğitimler düzenleyen dernek, ağaç kesiminin önüne yalıtımla geçiyor. Artvin Bölgesi’nde yer alan ‘Kaçkarlar’ tamamen koruma altında olmayan en öncelikli doğal alanlardan biri.

Tek başına 14 Avrupa ülkesinden daha fazla çeşitliliğe sahip olan Kaçkar Dağları, TEMA Vakfı’nın  2007 yılının Ocak ayında başlattığı ‘Kaçkar Dağları Sürdürülebilir Orman Kullanımı ve Koruma Projesi’ ile koruma altına alınıyor.

Bölgedeki halkı bilinçlendirmek, yalıtımın ülke ekonomisine ve çevreye katkılarını anlatmak için projeye dahil olan İZODER’in verdiği bilgiye göre, hane başına yılda ortalama 15 ağaç kesiliyor. Bu da yılda 50 bin 190 ağacın yakacak odun tüketimi için kesildiğini gösteriyor. Yalıtımla, bu ağaç miktarın yüzde 40’ının kurtarılması planlanıyor.

6 okul, 3 köy evi ve pansiyon yalıtılacak

İZODER olarak; altı okul, üç köy evi ve bir de pansiyonun yalıtımını üstlendiklerini söyleyen İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Arıman, yöre halkının ısınmak için ağaç kestiğini, bu nedenle ekolojik dengeye verilen zararın ciddi olduğunu vurguladı. Bu tehlikeyi bertaraf etmek için eğitimler düzenlediklerini açıklayan Arıman, ayrıca yerel halkın evlerini inşa etmek için kullandığı yöntemleri veya günlük yaşamdaki alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini ifade etti.

İZODER yetkilileri, yöre halkına evlerine yaptıracakları yalıtım ile, ısıtma ve soğutma maliyetlerini azaltabileceklerini anlattı. Yöre halkının büyük ilgi gösterdiği ve 15 gün süren eğitimlerde; ağaçları keserek ekolojik dengeye verilen zararın anlatılmasının yanı sıra, yalıtımla hem ısınmanın hem de doğayı korumanın mümkün olabileceğinden bahsedildi. Arıman, yalıtım bilinci oluşturarak bölgeyi koruduklarını ve küresel ısınmaya karşı ciddi bir önlem aldıklarını da sözlerine ekledi. Bu proje kapsamında İZODER, yörede yaşayan 300 kişiyi yalıtım konusunda bilgilendirdi.

ETİKETLER: yeşil kurum proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/kackar-daglari-yalitimla-korunuyor_78703.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!