Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşümün Önü İmar Hakkı Transferiyle Açılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, imar hakkı transferinden yararlanacaklara sertifika verileceğini belirterek, "Sertifika, istenirse ticari bir meta olacak istenirse başka bir yerde arazi ile takas edilebilecek. Ayrıca bununla ilgili bir de borsa oluşturulacak" dedi..

yapi.com.tr / AA
Kentsel Dönüşümün Önü İmar Hakkı Transferiyle Açılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin talimatıyla kentsel dönüşümün önündeki engelleri kaldırmak için imar hakkı transferinin getirileceği bildirildi.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Bakan Güllüce'nin "İmar hakkı transferi arsaları bloke olmuş vatandaşların işlerini kolaylaştıracak. İmar planları gereği arsası okul alanı, kamunun kullandığı yeşil alan olmuş olabilir, buralar istimlak edilemediği için vatandaş mağdur olabiliyor. Bu kişilerin imar hakkının bir başka yere transferiyle ilgili eline sertifika verilecek. Sertifika istenirse ticari bir meta olacak, istenirse başka bir yerde arazi ile takas edilebilecek. Bununla ilgili bir de borsa oluşturulacak" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya göre, imar hakkı transferi ile çeşitli planlama kararları dolayısıyla taşınmazlarından ekonomik olarak faydalanamayan malikler, taşınmazları üzerindeki imar haklarının belgelendiği imar hakkı sertifikalarını, belirlenen başka alanda kullanabiliyor ya da satarak kazanç elde edebiliyor.

İmar hakkını satın alan girişimciler ise ek imar hakkına sahip oluyor. Böylece belli bir alanda gelişme potansiyelinin artmasından dolayı oluşan ekstra değer, başka bir alanda gelişme potansiyelinin düşmesinden dolayı oluşan değer kaybını telafi etmekte kullanılabiliyor.

Yatırımcılar, potansiyeli arttırabilecek

Koruma ya da afet riski taşıyan alanlarda kısıtlanan gelişme potansiyeli, imar hakkı transferi aracılığıyla neredeyse hiç kamu kaynağı kullanılmadan gelişme potansiyeline sahip alanlara transfer edilebilecek ve yatırımcılar da bu bölgedeki imar haklarını satın alarak gelişmekte olan bölgelerde yatırım yapma potansiyelini arttırabilecek.

İmar hakkı transferi parseller arası, tasarlanan bölgeler arası, kırsal alan ile kentsel alan arası ya da yerleşmeler arası yapılabiliyor. Ancak yapılacak imar hakkı transferinin başarısı arz ve talep, kentsel gelişme potansiyeli dikkate alınarak geliştirilmesine bağlı.

Çıkartılacak sertifika miktarı, gönderen ve alan bölgedeki inşaat alanlarının hesaplanması ve ikincil finans piyasalarının oluşturulması konuları, işleyişin sürekliliği açısından önem ifade ediyor.

İmar hakkı transferi

İmar hakkı transferi, bir parsel üzerindeki imar hakkının tamamen ya da kısmi olarak yasaklanması durumunda, bu parsel üzerindeki imar hakkının bir kısmının veya tamamının menkulleştirme yöntemi ile başka alanlara kaydırılmasını kapsıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusumun-onu-imar-hakki-transferiyle-acilacak_125953.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!