Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dönüşüm ile Sağlık Alanını Ticaret Alanına Çevirdiler!

Kazlıçeşme’de Yeditepe Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin yanında yer alan 13 dönümlük arazi ‘sağlık alanı’ olarak belirlenmesi rağmen Bakanlar Kurulu tarafından önce ‘yenileme alanı’ haline getirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi de araziyi konut ve ticaret alanı ilan etti.

yapi.com.tr
Dönüşüm ile Sağlık Alanını Ticaret Alanına Çevirdiler!

Kazlıçeşme’deki 13 dönümlük arazi tamamen konut ve ticaret alanı olarak planlara girdi. Oysa arazi ‘sağlık alanı’ olarak belirlenmiş İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü de “ihtiyaçları olduğunu ve alanı kullanacaklarını” açıklamıştı. Ancak arazi Bakanlar Kurulu kararı ile “yenileme alanı” ilan edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi de Bakanlar Kurulu kararının ışığında araziyi sağlık alanı olmaktan çıkarıp konut ve ticaret alanı olarak tanımladı. Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre, İl Sağlık Müdürlüğü’ne de “Alanın çevresinde Yeditepe Göğüs Hastalıkları Hastanesi var” denilirken aynı büyüklükte eşdeğer alan gösterilmesi talebi de reddedildi. Şimdi onaylanan planla araziye en fazla 4 kat yüksekliğinde konut, çarşı, pasaj yapılabilecek. 

Dönüşüm başlıyor

İBB Meclisi’ndeki plan değişikliği, sağlık tesisi olan arazinin konut ve ticaret alanına alınmasına, buna karşılık olarak, 5 bin 188 metrekarelik belediye hissesinin de sağlık bakanlığı’na tahsisini içeriyor. Ancak, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, kendilerine verilen alanın istenilen eşdeğerde olmadığını savunup, 18’inci madde kapsamında, kendilerine başka bir alanda eş değer yerin ayrılmasını istedi. Çevrede yeterli sağlık tesisi bulunduğunu gerekçe gösteren İBB Meclisi, yılan hikayesine dönen Kazlıçeşme’deki dönüşümün önünün açılması yönünde son noktayı ise önceki gün aldığı kararla koydu.

İmar Komisyonu, “Teklife konu alanın fiilen yapılaşmış olduğu ve alanın çevresinde Yeditepe Göğüs Hastalıkları Hastanesi bulunduğunu” savunup, “Zeytinburnu Belediyesi tarafından yürütülen 18’inci madde çalışması ile 4 bin metrekare büyüklüğünde sağlık tesis alanının ayrılmasının planlandığı” gerekçesiyle, plan teklifini uygun bulup, Meclis’in onayına sundu.

Sağ, yargıya taşınacak

Teklif önceki gün Belediye meclisinde görüşülürken, CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ’ın, “Sağlık Müdürlüğü’nden olumlu görüş alıp öyle onaylayalım” şeklindeki önerisi kabul görmedi ve karar İBB Meclisi’nden oy çokluğuyla geçmiş oldu. Oylanan rapora bireysel olarak şerh koyduğunu ifade eden Sağ, mahkemeye suç duyurusunda bulunup, konuya yargıya taşıyacağını söyledi. Sağ, “Onaylanan rapora göre, sağlık alanı şimdi imara açıldı. Sağlık tesis alanlarının kaldırılmasına karşıyım. Onaylanan rapora göre, 4 kat yüksekliğinde 1.5 emsal ve çok katlı mağazalar, konut ve ticaret alanları yapılabilir. Plan notlarında bunlar var” dedi. Karar, İBB Meclisi’nde, iktidar partisiyle aynı yönde oy kullanan CHP’yi böldü.

CHP: Vatandaşın hakları geri verilecek

Rapora olumlu oy veren CHP grubu adına açıklama yapan CHP Meclis üyesi Tonguç Çoban ise, bölgenin 2005 yılında planlara sağlık alanı olarak işlendiğini ancak 13 bin metrekarelik bu alanda  65 yıldır konut, ticaret alanı ve bir de cami olduğunu belirtip,, raporun onaylanmasıyla insanlara haklarının geri verildiğini belirtti. Bölgede 56 bina 368 bağımsız daire olduğuna dikkati çeken Çoban, CHP grubunun bu rapora genel olarak olumlu oy kullandığını ifade etti.

Komisyon: Sosyal bir problemi çözüyoruz

İmar Komisyonu Başkan Vekili Timur Soysal da, Meclis üyelerini bilgilendirip, “Burada bir mahalle oluşmuş. Bu alan sağlık alnından çıkarılıyor değil, bölgedeki sosyal problemin giderilmesi söz konusu. Plan açısından baktığınızda bu alan çevresinde Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve bunun dışında epey bir sağlık alanı var. En son Zeytinburnu Belediyesi’yle görüştüğümüzde 18. madde uygulaması yapılarak sağlık İl Müdürlüğü görüşünde belirtilen 4 bin metrekarelik alanın sağlık alanı olarak ayrılması için çalışmalar da yürütülüyor” diye konuştu.

Yükseklik 4 kat dini tesis serbest

Yenileme alanında, konut ve ticaret alanında, bitişik, ayrık, ikiz ve sıralı blok, katlar arasında kapalı alan çarşı, pasaj  yapılabilecek. Zemin katlarda ticaret veya konut normal katlarda ticaret veya konutlar, bürolar iş hanları, gazino, lokanta, çarşı, çok katlı mağazalar, bankalar, sinema, tiyatro gibi kültürel sosyal tesisler ve yönetimle ilgili tesisler yer alabilecek. Yükseklik 4 katla sınırlı olup, avan projesine göre uygulama yapılacak. Avan projesi İstanbul 2 No’lu Yenileme Alanları Koruma Bölge Kurulu’nca onaylanıp, İmar kanunun 18. Madde hükmüne tabi olacak. Dini Tesis alanında ise yükseklik serbest olacak

http://www.yapi.com.tr/haberler/donusum-ile-saglik-alanini-ticaret-alanina-cevirdiler_131692.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!