Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Kentsel Dönüşüm, Mütekabiliyet ve 2B İnşaat Sektörünü Atağa Geçirir"

Çukurova Gayrimenkul’un Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kara, inşaat sektörünün 2013 yılı tablosunu değerlendirdi.

yapi.com.tr
"Kentsel Dönüşüm, Mütekabiliyet ve 2B İnşaat Sektörünü Atağa Geçirir"

Yeni KDV sistemi daha adil ve mantıklı!

Cafer Kara, KDV oranlarının arsanın birim metrekaresinin vergi değerine bağlandığı yeni sistemin daha mantıklı ve adil olduğunu söyledi. Yeni düzenlemede belediye emlak rayiç bedeline göre belirlenecek oranlarda vergi ödeneceğini vurgulayan Kara, bundan böyle lüks semtlerdeki konutlarla diğer bölgelerdeki konutların bir tutulmayacağını söyledi. Kara, “1 Ocak 2013’ten sonra ruhsatı alınan ya da ihalesi yapılan ve arsa metrekare değeri nedeniyle yüksek vergi oranına giren projelerin fiyatlarında yaşanacak yükseliş sektörün satış potansiyelini sınırlayabilir” dedi.

Kentsel dönüşüm projeleri sektöre ivme kazandıracak

Kentsel dönüşüm, mütekabiliyet ve 2B yasalarıyla birlikte 2013 yılında geçen yıla göre daha hızlı büyüme beklendiğini ifade eden Kara, kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçirilecek yeni projelerin sektöre ivme kazandıracağını söyledi. Kara, “Ancak kentsel dönüşüm, dar kapsamlı ve parselinde bina bazında dönüşüm olarak algılanmamalı. Yerinde imar artışıyla yapılmaya çalışılan kentsel dönüşüm başarısız olur. Kentleri uzun vadede geri dönüşü mümkün olmayan hatalara sürüklememek için kentsel dönüşüm; yolu, altyapısı, yeşil alanı ile daha kapsamlı, planlı ve sağlıklı yaşam alanlarına dönüşüm olarak ele alınmalı. Ayrıca devlet ve yerel yönetimler daha etkili ve yönlendirici rol oynamalı.” diye konuştu.

Mütekabiliyetin etkin olması için yabancılara oturma ve çalışma izni verilmeli

2013’te Mütekabiliyet Yasası’nın çıkmasından sonra yabancıya konut satışında da artış beklendiğini hatırlatan Kara, mütekabiliyetten umulan faydanın sağlanabilmesi için gayrimenkul satın alan yabancılara oturma ve çalışma izni verilmesi gibi yasaya ek düzenlemeler yapılması gerekliliğinin altını çizdi.

Ruhsat yoksa satış da yok…

Kara, Yeni Tüketici Kanunu ile inşaat firmalarının ruhsat almadan satışa başlayamayacak olmasının sektörün kanayan yaralarından biri olan haksız rekabetin önlenmesi için çok önemli bir adım olduğunu bildirdi. Kara, “Bu kanun, belli bir geçmişi olan, projelerini zamanında teslim eden, ev sahiplerini mağdur etmemek için her detayı ince ince düşünen firmaların değerinin anlaşılması için önemli bir gelişme. Bu sayede tüketiciler de güvenle konut satın alabilecek.” dedi.

Yerel seçimlerden sonra inşaat sektörü hareketlenecek

Kara, 2013’te Türkiye’ye yabancı sermaye girişinde önemli oranda artış beklendiğini ve yabancı sermayenin gözde sektörlerinin başında inşaat ve gayrimenkul kiralama olacağını belirtti. Yerel seçimlerden sonra sektörün hareketleneceğini ifade eden Kara, 2014’ün de inşaat sektörü açısından önemli ve belirleyici olacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-donusum-mutekabiliyet-ve-2b-insaat-sektorunu-ataga-gecirir_103763.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!