Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Bodrum'da Sulak Alana 'ÇED...

Başkan RES'in Yerine Karşı

Bodrum'daki Kazılarda Heyecanlandıran...

Bodrum’da Köylülerin RES Nöbeti

Yeşillendirilecek Denilen...

'2 Bin Lira Kira Nasıl Ödenir?'

Cennet Koyu İhalesi Belli Oldu

Davul- Zurna ve Don Kişot'lu RES Eylemi

Bodrum'u Sallayan Rüzgar: İptal Edilsin!

Bodrum'a Yat Limanı İhalesine Tepki

Müze Müdürüne 'IŞİD Zihniyeti'...

Bodrum'da ÇED Tepkisi

Foto: DHA

Bodrum Kazılarından Tarih Fışkırdı

RES Tepkisi Tam gaz

"Bodrum Yarımadası Ciddi Bir...

Bodrum Çevre Sorunları Çalıştayı'nda...

Bodrum'un İmdadına Su Kuyuları Yetişti

Bodrum'da SİT Alanına RES!

Ünlü Sanatçılar Kisebükü için...

Bodrum'un Cennet Koyu İmara Açılıyor

Bodrum'da RES Eylemi

'Ne Derseniz Deyin Proje Yapılacak'

Tarihi Kiliseye Komşudan Destek Sözü

Bodrum'da Yanan Alana İkinci Otel

Bodrum’da İmar Yasağı Kalkıyor

Turizm Cennetinde İmar Planı Kaosu

Önümüzdeki Yıl Açılıyor

İsale Hattı 11. Kez Patladı

Bir Cennet Daha İmara Açıldı

İçme Suyu Hattında Patlama

Bodrum'daki Yangın Korkuttu

Tarihi Topların Neden Boyandığını...

Bodrum Kalesi'nde Neler Oluyor?

Turizm Bölgelerinde İnşaat...

İstanbul'a Yeni İmar Komisyonu

Bodrum'da Bütün İmar Faaliyetleri...

İşte Bodrum'un Evlerinin Bilinmeyen...

Bodrum'da İnfilakın Sebebi...

Bodrum Yolları Yine Sular Altında

Betona Yenik Düşen Bodrum'a...

Bodrum Gibi Olmak İstemiyoruz!

Bodrum'da Ruhsatsız Otellerin...

Bodrum'a İlk Balyoz Yarın

Bodrum'da İmara Aykırı Alanlar...

"Bodrum Açıkhava Müzesine Dönüşecek"

Kıyılara 'Bodrum Ayarı' Geliyor

"Bodrum Denetimi" İşte Böyle...

Erdoğan'dan Tebdili Kıyafetle...

"Mavi Bodrum" Betona Gömüldü!

"Bodrum'da Herkes Mimar, Herkes...

Bodrum Durdurulan İmar Planlarını Tartışıyor

Bodrum’da mevzuata uygun devam eden inşaatlar dışında diğer bütün imar faaliyetlerinin geçici bir süre durdurulması, sivil toplum kuruluşlarını da harekete geçirdi. Mavi Yol Girişimi, Bodrum'u sıkıntılı bir sürecin beklediğini açıkladı.

yapi.com.tr
Bodrum Durdurulan İmar Planlarını Tartışıyor

Muğla'nın, geçen 30 Mart'taki yerel seçimlerden itibaren 'Büyükşehir' statüsüne alınması ardından Bodrum Yarımadası'ndaki belde belediyeleri kapanarak mahalleye dönüştürüldü. Daha önce Bodrum merkez ve 10 belde belediyesi bulunan yarımadada seçimlerle birlikte tek belediye olarak Bodrum Belediyesi hizmet vermeye başladı.  Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Kocadon, imar konusuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, şöyle dedi: "Seçimlerin ardından şu anda mahalle olan beldelerimizde teslim alma işlemini tamamladık ve hızla Bodrum'u yaz sezonuna hazırlamaya başladık. İmar çalışmalarımızı da hızla devam ettiriyoruz. Bodrum Belediyesi olarak artık bulanık suda balık avlama gibi bir niyetiniz yok. Onun için suların durulması lazım. O nedenle de belediyedeki imar planlarımızı toplayıp düzgün bir hale getirebilmemiz için mevzuata uygun olarak ruhsat alınmış devam eden inşaatlar ve onların alacağı iskanların haricinde diğer bütün faaliyetleri geçici bir süre durdurduk."

Başkan Kocadon ayrıca belediyedeki plan yetkilerini toplayıp, Büyükşehir Belediyesi ile görüştükten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile entegre etmek gerektiğini de belirtti.

"Yıllardır bunları dile getirmeye çalışıyoruz"

DHA'nın haberine göre, imar konusunda ciddi anlamda bir sıkıntı çekildiğini ve yetki karmaşası olduğunu öne süren Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar, Bodrum'un gündemine düşen imarda durdurma konusunda, şöyle konuştu: "Zaten bu konuda sıkıntılarımız vardı. Yıllardır da bunları dile getirmeye çalışıyoruz. 15 Mayıs'ta inşaat yasağı başlayacak. O dönemden sonrada imarla ilgili, Büyükşehir Yasası, kanun hükmündeki kararnamelerle doğal alanların imar yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geçmesi, kültür turizm bölgelerinin Kültür Turizm Bakanlığı'nda olması gibi bir sürü sıkıntılı durum var. Bunları aşmak için bir durdurulması gerekiyor zaten. Anladığım kadarıyla bu durdurma Bodrum Yarımadası'nda bir bütünlük sağlamak için. Bu yetki var mıdır, yok mudur? Büyükşehirle nasıl çözülecek. Buda bizim kafamızda soru işaretleri olan konular."

"Daha öncede çalışmalar yapılabilirdi"

Tüm kurumların halkın, meslek odalarının birlikte çalışıp 'Sert geçiş' dediği bu dönemi Bodrum yararına çok fazla yara almadan atlatabilmek gerektiğini söyleyen Dizdar, imarda durdurma konusunda, "Başka yolu yok, çünkü geçiş çok sert. Ancak bu konuyla ilgili daha önceden çalışmalar yapılabilirdi" diye konuştu. Dizdar açıklamasında şunları söyledi: "Büyükşehir Yasası seçimden sonra uygulanmaya başladı. Herkes ne yapacağını bilmiyor. Bu anlamda durdurulması çok önemli. Zaten durdurulmak zorunda. Kanun hükmünde kararnameler eski ama belediye seçimlerinden çok kısa süre önce Büyükşehir Yasası da geldi. Bu süreçte bunun önlemini almak kolay değildi. Her şey birdenbire oldu. Sadece Bodrum'u değil Muğla genelini sıkıntılı bir süreç bekliyor. Yeni Büyükşehir olan yerlerde aynı sıkıntılar yaşanacak. Belediyelerin doğru planlamalar, doğru çalışmalar yapması lazım. Herkes doğru organize olarak bu süreci atlatmalıyız."

Bodrum Esnaf, Sanayici ve İşadamları Derneği (BESİAD) Başkanı Engin Kaplan ise "Muğla ilinin Büyükşehir'e dönüşmesi sürecinde başından beri toplantılar, bilgilendirmeler ve yorumlarımız oldu. Bu değişimin faydaları kadar handikaplar içerdiğini dile getirdik. Büyükşehir yaşamımızın özellikle ilk dönemleri yöneticilerimizin, vatandaşlarımızın, iş dünyamızın entegrasyon dönemi olacağından hataya ve zararlara çok açık bir şekilde geçecektir. Yasa yürürlüğe girmiş fakat hiçbir fiziki altyapı oluşturulmamıştır. Muğla ilimizdeki bütün belediyelerimizi önemli sorunlar beklediğini görebiliyoruz. Bu bağlamda BESİAD yönetimi olarak Bodrum Belediyemizin aldığı kararın daha profesyonel, ayakları yere basan bir mekanizmayı hayata geçirmeye yönelik olduğunu umuyor ve destekliyoruz" dedi. Kaplan sözlerini şu ifadelerle bitirdi: "Bodrum'un yerel değerleri, koyları ve özgün mimarisinin korunmasını, bugüne kadar yapılan hataların telafisini, üzerinde yaşadığımız hazinenin kıymetinin bilinmesini diliyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrum-durdurulan-imar-planlarini-tartisiyor_119782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!