Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Öğrencilerden Mahalleliye Sorarak Kentsel Dönüşüm

Mimarlık öğrencileri halka sorulmadan yapılan kentsel dönüşüm projelerine karşı semtin ihtiyaçlarına göre alternatif projeler hazırladı. Gayrettepe özelinde çalışan öğrenciler, projelerini de semt sakinlerine sundu.

yapi.com.tr
1 Öğrencilerden Mahalleliye Sorarak Kentsel Dönüşüm

Mahalle Afet Yönetimi (MAY) Projesi Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Mimar Ahmet Turhan Altıner’in fikri olarak ortaya çıktı. Ahmet Turan Altıner öğrencilerinden, bazı binaları deprem açısından risk içeren Şişli’nin Gayrettepe semtini yeniden tasarlamalarını istedi. Geleceğin mimarı 50 öğrenci bir araya geldi. Önce semt sakinleri teker teker ziyaret edildi. Nasıl bir ev ve sosyal donatı alanları istedikleri soruldu. Semt sakinlerinin çoğunlukla istediği daha fazla yeşil alandı.

Belediyeye başvurabiliriz

Hürriyet'in haberine göre, kapalı ve açık spor salonu, kreş, lise, bisiklet yolu ve dinlenme alanlarının bulunduğu Yeni Gayrettepe Projesi salı günü Gayrettepe Parkı’nda açıklandı. Kentsel dönüşümün şart olduğunu anlatan projenin lideri Mimar Ahmet Turhan Altıner, “Gayrettepe halkı da tehlikenin farkında. Halk beğenirse belediyeye başvurmalarını sağlayacağız” dedi.

Jeolojik ölçümler yapılmadı

Tüm birikimiyle Gayrettepe’den daire aldığını anlatan emekli öğretmen Sevim Koyluç (67), “Şimdiki evimden daha küçük bir ev bizi kayba uğratır. Ama deprem gerçeğinin de farkındayız. Herkesin gönlü olursa aslında güzel bir proje” dedi. Emekli İnşaat Yüksek Mühendisi Bedri Arısoy (82) da, “40 yıllık bir binada oturuyorum. Bizim sitemizde 10 blok ve 110 daire var.

O dönem sitenin jeolojik ölçümleri kapsamlı bir şekilde yapılmadı. Bazıları gerçekten riskli binalar. Eski teknoloji ile bu binalarda çok pahalı yaşıyoruz. Yeni teknoloji ile binalar daha verimli” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ogrencilerden-mahalleliye-sorarak-kentsel-donusum_108812.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Gayrettepe'de yaşayıp dönüşüm üzerine çalışan bir kent araştırmacısı olarak MAY projesinden ve iki adim ötemdeki parkta yapilan toplantıdan haberdar olmayışım üzücü. Keşke çalışma daha etraflıca duyurulsaymış. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!