Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Metris Kışlası’nın İmar Planları Revize Edildi

İstanbul Esenler'deki eski Metris Kışlası arazisinde yapılacak kentsel dönüşüm için hazırlanan imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bir kez daha değiştirildi.

yapi.com.tr
Metris Kışlası’nın İmar Planları Revize Edildi

İstanbul Esenler'de 954 bin metrekarelik alanı kapsayan Metris Kışlası arazisi için hazırlanan kentsel dönüşüm planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından revize edilerek askıya çıkarıldı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; Milli Savunma Bakanlığı ile Esenler Belediyesi arasında 2015 yılında yapılan protokoller doğrultusunda söz konusu alanın kentsel dönüşüm çalışmalarına hizmet etmek üzere kullanılması kararlaştırılmıştı.

Askeri birliklerin transferi gerçekleştikten sonra öncelikli olarak Esenler genelinde bulunan imar sorunlu, yenilenemeyen, riskli ve taşınması gereken yapılarda ikamet eden hak sahipleri rezerv alana transfer edilecekti.

Kentsel dönüşüm için 2019'da revize edilen planlar 21 Ağustos 2020 tarihinde tekrar değiştirildi.

Yapılaşma azaltıldı
Revize edilen plan ile alanda yaşayacak yeni nüfus 16 bin 27 kişi olarak hesaplandı. Daha önce 261 bin 974 metrekare olan konut alanları azaltılarak 185 bin 665 metrekareye düşürüldü. Karma kullanım alanlarında ise toplamda yaklaşık 17 bin 867 metrekarelik azalma oldu.

Planlama alanında konut, ticaret ve turizm alanında yapılması öngörülen toplam 554 bin 547 metrekarelik inşaat alanı plan revizyonu ile 540 bin 847 metrekareye indirildi.

Böylelikle planlama alanında bulunan yapılaşma miktarının 13 bin 700 metrekare azaltılması önerildi. Bina yükseklikleri de 6 ve 7 kat olarak belirlendi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metris-kislasinin-imar-planlari-revize-edildi_181475.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!