Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Tarihi Kerpe Limanı da 'Turizme Kazandırılacak'

Cenevizliler ve Osmanlılar tarafından kullanılan ve büyük kısmı su altında bulunan Kandıra ilçesindeki Kerpe Limanı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesince restore edilerek turizme kazandırılacak.

yapi.com.tr / AA
Tarihi Kerpe Limanı da 'Turizme Kazandırılacak'

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Kandıra kıyılarındaki limanlar arasında en önemli konuma sahip Kerpe Limanı'nın karakteristik olarak Kandıra taşı ve yöresel malzemeler kullanılarak yapıldığının tespit edildiğine değinilerek; 100 metre uzunluğundaki liman yapısının zamanla bozulduğu ifade edildi. Açıklamada, Büyükşehir Belediyesince liman için rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlandığı kaydedilerek, deniz yapıları hakkında sualtı arkeologları ve akademik danışmanlarınca inceleme gerçekleştirildiği bildirildi.

"Yapılacak 2 Ceneviz gemisinden biri denize batırılacak"

Projenin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Proje kapsamında mevcut tarihi limanın bir bölümü orijinal halinde bırakılırken bir bölümü de restore edilecek. Restorasyonda limanın kendi mevcut taşları ve yine yöresel malzeme kullanılacak. Limanın bulunduğu alanın ayrıca turizme kazandırılması da düşünülüyor. Limanın restorasyon çalışması tamamlandıktan sonra Ceneviz dönemini yansıtan 2 küçük Ceneviz Gemisi yapılacak. Bu gemilerden biri denize batırılarak dalış turizmine hizmet verirken, diğer gemi su üstünde turistik gezi amaçlı kullanılacak. Limanın bulunduğu alanda yapılan dalışlarda 2 adet de büyük Osmanlı dönemine ait top bulundu. Bölgede dalış yapanlar bu topları da görebilecek".

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kerpe-limani-da-turizme-kazandirilacak_120850.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!