Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Kiraladı

Bir tarafı Ayasofya, diğer tarafı Topkapı Sarayı. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bir sokak. Kral ve kraliçelerin ağırlandığı, cumhurbaşkanlarının doğduğu, tarihe tanıklık eden Soğukçeşme Sokağı yaklaşık 80 milyon Euro’luk yatırımla artık zengin turisleri ağırlayacak.

yapi.com.tr
Tarihi Kiraladı

Hürriyet'ten Burak Coşan'ın haberine göre, 1800 tarihli mermer bir Türk çeşmesinden ismini alan Soğukçeşme Sokağı, 12 konak, 1 sarnıç ve tarihi dehlizleriyle 10 yıllığına özel bir şirkete kiralandı. Ayasofya ve Topkapı Sarayı arasında yer alan sokakta bugüne kadar dünyanın birçok kral ve kraliçesi ağırlanırken, Türkiye Cumhuriyeti’nin 6. Cumhurbaşkanı’nın doğduğu evde burada yer alıyor. Türkiye’nin ve İstanbul’un en önemli turizm merkezlerinden Sultanahmet’in göbeğinde yer alan sokak, kral ve kraliçelerden sonra artık İstanbul’u ziyaret eden zengin turistleri ağırlamaya hazırlanıyor. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından işletilen ve Ayasofya Konakları olarak da bilinen tarihi konaklar, yaklaşık 2 hafta önce düzenlenen ihale sonrası özel bir şirkete kiralanırken, yapılacak restorasyon sonrası dünyaca ünlü otel markaları ile işletilmeye başlanacak. İşletilecek konaklar arasında Soğukçeşme Sokağı dışında yer alan tarihi Yeşil Ev’de bulunuyor. 

Restorasyon için heyet

Tarihi sokağı 50 milyon lira karşılığında 10 yıllığına kiralayan şirketin, kira bedeli dahil toplam 80 milyon Euro yatırım yapacağını ifade eden şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ercan Keskin, “İhale ile tarihi konakları işletme hakkına sahip olduk. Bir heyet kurup danışma kurulu oluşturacağız. Onlarla restorasyonu yapacağız. Toplam 100 odanın yer aldığı konaklarda birçok tarihi eser bulunuyor. Aslına uygun olarak restore ettikten sonra konakları iç turizme de açmayı amaçlıyoruz. İstanbul’u gezmeye gelen zengin turist artık burada konaklayacak. Dünyanın en ünlü ve en büyük otel gruplarını Soğukçeşme Sokağı’nda geride bırakacağız. Turing ile yapılan anlaşmada yer alan madde gereği aramızda eğer bir sıkıntı yaşanmazsa 10 yıl olan kiralama zamanına bir 10 yıl daha eklenecek ” dedi.

Oda fiyatları 700 Euro

Sokağın tarihi ve bulunduğu konum itibariyle şehir içinde bir resort ortamı oluştuğunu anlatan Ercan Keskin, “Burayı aldığımız günden itibaren ortak olmak için çok talep aldık. Ancak kabul etmedik. Dünyaca ünlü bir yer ve marka olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tarihi doku tamamıyla korunacak ve bölge turizme o şekilde açılacak. Şu anda bölgede ortalam oda fiyatları 700 Euro seviyelerinde ancak biz daha fiyatlama yapmadık” dedi.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kiraladi_121929.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!